eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 23. szombat Kelemen, Klementina
Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke azonnali kérdésre válaszol az Országgyűlés plenáris ülésén 2020. október 26-án.
Nyitókép: MTI/Soós Lajos

Virág Barnabás: a nagyobb mérleg lesz az új norma

A járvány jelentős változásokat okozott a gazdaságban, így a monetáris politikában, szorosabb együttműködésre van szükség a fiskális és monetáris politika között - mondta Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke az idén online megrendezett Lámfalussy konferencián.

Hangsúlyozta, hogy a járvány az egész világon jelentős kihívások elé állította a kormányokat. A magyar kormány számos adócsökkentést és munkahelyvédelmi támogatásokat vezetett be a vírus hatásainak mérséklésére, míg a jegybank likviditást nyújtott a bankrendszeren keresztül a cégeknek. Hozzátette: a válság rávilágított, hogy a sikeres gazdaságpolitikához együttműködésre, folyamatos kommunikációra van szükség.

A vírushelyzet miatt online térben rendezett idei Lámfalussy Lectures konferencia fókuszában a monetáris politika járvány utáni jövője, valamint a járvány államadósságokra gyakorolt hatása áll.

Az alelnök szerint a központi bankok mérlege a jövőben dinamikusan bővül. Már eddig is jelentősen emelkedtek a járvány hatására, az MNB mérlege rekordszintet ért el a likviditás biztosítása érdekében. Nyugat-Európában az államháztartás stabilitásának biztosítása érdekében hoztak rendkívüli intézkedéseket a kormányok, a kelet-közép európai régió jegybankjainak ez inkább egy lehetőség volt a válságkezelés támogatására. Virág Barnabás szerint a nagyobb mérleg lesz az új norma a jövőben.

Harmadik fontos jellemzőnek nevezte, hogy

a központi bankok jelenléte tartós lett az állampapír piacokon.

A központi bankok több állampapírt vehetnek, ez a járvány után is szükséges maradhat, biztosítva a zökkenőmentes működést az államkötvény-piacon. Ez javítja a monetáris transzmissziót, hozzájárulva ezzel a központi bank elsődleges stabilitási célkitűzéséhez, illetve a fenntartható növekedéshez. A zöld finanszírozásban és a digitalizációban is úttörő szerepe lehet a központi bankoknak, az MNB is erre törekszik - tette hozzá.

Kijelentette, hogy

a következő évtized nyertesei azok lesznek, akik a megfelelő következtetéseket levonva kreatív, bölcs, bátor megoldásokat találnak a kihívásokra.

A modern jegybankoknak középtávon részt kell vállalniuk a gazdaság fellendítéséhez, ennek érdekében célzott élénkítő programokat kell kidolgozni - összegezte.

Ji Kang, (Yi Gang) a kínai jegybank elnöke azt emelte ki, hogy a tavalyi év a vírus miatt különösen nehéz volt. A kínai monetáris politika jól vizsgázott értékelése szerint, proaktívan támogatta a gazdasági növekedést a járvány okozta krízishelyzetben. Két új monetáris politikai eszközt terveznek bevezetni, amivel támogatják a kereskedelmi bankok hitelezését, a zöld gazdasági átalakulást, zöld beruházásokat, és zöld kötvények kibocsátását tervezik.

A konferencián adta át az MNB felsővezetése az idei Lámfalussy- és Popovics-díjakat, előbbivel olyan, nemzetközileg is kiemelkedő szakmai teljesítményeket díjaz, amelyek befolyással vannak a nemzetközi monetáris politikára, míg az MNB első elnökéről elnevezett Popovics-díjjal a közgazdaság és a pénzügyek területén végzett kiemelkedő munkát végző fiatal szakembert jutalmazza minden évben a jegybank. A Popovics-díjat 2021-ben Fábián Gergely, a jegybank pénzügyi rendszer elemzéséért és statisztikáért felelős ügyvezető igazgatója kapta.

A Lámfalussy-díjat Boris Vujčić horvát jegybankelnök vehette át 2021-ben, aki kulcsszerepet vállalt Horvátország uniós csatlakozásában. Boris Vujčić 1996-ban lett a Horvát Nemzeti Bank főközgazdásza, 2012-ben pedig elnöke. Irányítása alatt került sor a horvát monetáris politikai eszközrendszer reformjára és a kuna stabilan tartására, melynek köszönhetően az euró bevezetésének küszöbére segítette az országot.

Boris Vujcic arról beszélt, hogy még pár éve sem gondolhatták, hogy a negatív kamatkörnyezet nem csupán átmeneti lesz a gazdaságokban. "Ma már tűnik, hogy a rendkívül alacsony kamatlábak a gazdaság állandó jellegzetességei maradnak." - mondta.

A Popovics-díjjal elismert Fábián Gergely a Maastrichti Egyetemen végzett közgazdászként, majd 2009-től a Magyar Nemzeti Bank elemzője. 2012-től már az elemzési csapat irányítójaként, majd 2015-től a Pénzügyi rendszer elemzése igazgatóság vezetőjeként tevékenykedett. 2017 szeptembertől Pénzügyi rendszer elemzéséért és hitelösztönzésért felelős ügyvezető igazgató, valamint a Budapest Institute of Banking vezérigazgatója.

Fábián Gergely beszédében köszönetet mondott a jegybank elnökének, Matolcsy Györgynek, aki többször is a "mély vízbe dobta" őt, ezzel segítve kihoznia magából a legtöbbet. Megköszönte kollégáinak a segítséget és a közös munkát az MNB-ben töltött 12 év során. Kiemelte, hogy az MNB-ben dolgozni sokkal több, mint munka, ez erős elkötelezettség az értékmegőrzés és az értékteremtés mellett.

Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×