eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 23. szombat Kelemen, Klementina
Nyitókép: Pixabay.com

Bekapcsolták Paks II fehérorosz "bátyját"

November 3-án, helyi idő szerint 12.03-kor hálózatra kapcsolták a Belorusz Atomerőmű első 3+ generációs VVER-1200 típusú blokkját, amely betáplálta az első kilowattóra elektromos energiát a Belarusz Köztársaság villamosenergia-hálózatába.

„Az atomerőmű által az egységes belorusz villamos energetikai rendszer számára termelt első kilowattóra betáplálása történelmi pillanat, az atomkorszak kezdetét jelenti a köztársaság életében. Mindez a belorusz és az orosz szakemberek sikeres munkájának köszönhetően jöhetett létre. Kétségtelen, még sok munka van hátra az új blokk kereskedelmi üzemkezdetéig, de már most kijelenthetjük, hogy a belorusz atomerőművi projekt sikeres. Ez az első Oroszországon kívül épített orosz technológiájú, 3+ generációs blokk” – közölte az esemény kapcsán Alekszej Lihacsov, a Roszatom állami atomenergetikai konszern vezérigazgatója.

„Az AESZ-2006-os projekt, amely alapján a Belorusz Atomerőmű VVER-1200-as blokkja épült, ma az egyik legígéretesebb és a leginkább keresett termék a nemzetközi nukleáris piacon. A 3+ generációs, VVER-1200 típusú nyomott vizes reaktorokkal felszerelt atomerőművek megrendelői között tudhatjuk Finnországot, Magyarországot, Törökországot, Bangladest, Kínát és más országokat. Ez mindennél többet mond, bizonyítva az orosz atomtechnológia megbízhatóságát és hatékonyságát” – emelte ki Andrej Petrov, a Roszenergoatom konszern vezérigazgatója, az ASZE Rt. építési ágazatának első alelnöke.

2020. augusztus 7-én az első blokk reaktorának aktív zónájába beemelték a friss üzemanyagot tartalmazó üzemanyag-kazettákat. Ezt követően, október 11-én a fizikai indítás szakaszában a reaktor elérte a minimálisan ellenőrzött teljesítményszintet (kevesebb, mint a névleges teljesítmény

1 százaléka). 2020. október 23-án a Belorusz Atomerőmű megkapta az engedélyt a villamosenergia-termelés kezdetére, amely alapján a reaktor teljesítményét fokozatosan 1-ről 50 százalékra növelték, majd rákapcsolták a blokkot a Belarusz Köztársaság egységes villamosenergia-rendszerére, illetve az engedély alapján a reaktor 50 százalékos teljesítményszintjén elvégzik a szükséges ellenőrzéseket. A tervek szerint a blokk üzembe helyezési szakasza 2020. december elején fejeződik be, majd ezt követi a próbaüzem.

A Belorusz Atomerőmű első blokkjának kereskedelmi üzemkezdete 2021. első negyedévében várható.

A Belorusz Atomerőmű első blokkja az első orosz technológiával épült, külföldi, 3+ generációs blokk. Jelenleg három ilyen típusú egység üzemel Oroszországban: kettő a Novovoronyezsi, egy pedig a Leningrádi Atomerőműben. Idén október 22-én kapcsolták a villamosenergia-hálózatra a negyedik 3+ generációs orosz egységet, a Leningrádi Atomerőmű 6-os blokkját.

A korábbi reaktor nemzedéket képviselő VVER-1000-es blokkokkal összehasonlítva a 3+ generációs VVER-1200 típusú reaktorokkal szerelt innovatív blokkok a gazdaságossági és a biztonsági mutatók terén egyaránt felülmúlják elődjeiket. Olyan komplex technológiai megoldásokat alkalmaznak, amelyek növelik az erőmű üzemeltetésének biztonságát és megakadályozzák, hogy valaha is radioaktív anyagok kerüljenek a környezetbe. A reaktor kettős falú védőépületben (konténment) található: a belső burkolat biztosítja a reaktor hermetikus elhatárolását a külvilágtól. A külső burkolat szerepe, hogy ellenálljon a természeti és emberi tevékenységből fakadó behatásoknak, az épület ellenáll a tornádóknak, a hurrikán erejű szélnek, a földrengéseknek stb. A blokk passzív biztonsági rendszerei teljes áramkimaradás esetén is működőképesek maradnak, és minden biztonsági feladatot képesek ellátni az aktív rendszerek, valamint az üzemeltető személyzet beavatkozása nélkül.

A passzív hőelvezető rendszer a villamosenergia-betáplálás kiesése esetén is biztosítja, hogy a gőzfejlesztőkön keresztül a reaktor maradék (remanens) hőjét el lehessen vezetni. Szükség esetén külső beavatkozás nélkül bekapcsol a rendszer, miután az a fizikai törvényszerűségek mentén működik. Vészhelyzet esetén – ha a primerkörben egy bizonyos szint alá csökkenne a nyomás – bórozott vizet juttatnak a reaktorba, amely a neutronok elnyelésével fékezi a láncreakciót.

A reaktortartály alatt található a zónaolvadékot felfogó eszköz, más néven zónaolvadék-csapda, amely egy feltételezett baleset esetén is képes arra, hogy magába zárja és lehűtse a reaktor aktív zónájának olvadékát. A zónaolvadék-csapdának köszönhetően még a feltételezett legsúlyosabb baleset esetében sem kerülhet radioaktív szennyeződés a környezetbe.

Az előző generációhoz képest a VVER-1200-as reaktor teljesítménye 20 százalékkal nőtt, jelentősen csökkent a kiszolgáló személyzet száma,

az alapvető berendezések élettartama kétszeresére – 30-ról 60 évre nőtt – ami további 20 évvel meghosszabbítható.

A Belorusz Atomerőmű primer köri berendezéseit az Atomenergomas Rt. szállítja. Az üzemanyag-kazettákat a TVEL Rt. Novoszibirszki Üzemében gyártották, az urán-dioxid üzemanyag dúsítottságának mértéke 1,3 és 4,4 százalék között változik.

Végül megjegyezik, a Roszatom a világ élenjáró atomenergetikai vállalata, amely sorozatban építi az atomerőműveket. A világon eddig 102 olyan atomenergetikai létesítményt építettek, amelyek orosz technológiát használnak. Ezek közül 78 VVER típusú nyomott vizes blokk. A Roszatom jelenlegi megrendelésállománya 36 VVER típusú blokkra szól, ezek 12 országban a megvalósítás különböző szakaszában vannak, 9 országban 25 blokk esetében pedig már az építési munkák folynak.

Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Szépen zárt Amerika

Szépen zárt Amerika

Felemás hangulatban telt a kereskedés ma reggel Ázsiában, ezt követően pedig emelkedéssel indult a nap Európában, a vártnál gyengébb BMI-adatok hatására azonban gyorsan lefordultak a vezető részvényindexek, délutánra azonban ismét a vevők vették át az irányítást. Az aranynak eközben 2023 októbere óta a mostani lehet a legerősebb hete, mivel a piaci szereplőket aggasztja az ukrajnai háború eszkalációjának veszélye. Érdemes eközben a bitcoinra is figyelni, az árfolyam már közelíti a 100 000 dolláros szintet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×