eur:
408.18
usd:
387.72
bux:
77771.12
2024. november 16. szombat Ödön
A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen Orbán Viktor miniszterelnök (j) az Innovációs és Technológiai Minisztérium által támogatott koronavírus-kutatócsoportok munkájáról tájékozódik videokonferencia keretében a minisztérium épületében 2020. április 2-án. A megbeszélésen a kormányfő a hazai gyógyszergyártás és -raktározás fejlesztésének szükségességéről beszélt.
Nyitókép: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher

Ennyibe került eddig a védekezés és a gazdaságvédelmi intézkedéssorozat

Százötvenezer kisvállalkozás, hatvanezer kisgyermekes család, több százezer vállalkozás mellett még többek között a hallgatók és a banki adósok életét is megkönnyítik a kormány gazdaságvédelmi intézkedései - mondta Tállai András pénzügyminiszter-helyettes.

Az államtitkár kiemelte: a kormány folyamatosan vizsgálja a járványügyi és gazdasági helyzetet, hétről hétre hoz új döntéseket. A COVID-19 okozta veszélyhelyzetben a legfontosabb az élet-, illetve az egészségvédelem, ezért a kormány eddig több mint 600 milliárd forintot fordított a járványügyi védekezésre. Tállai András emlékeztetett arra, hogy a koronavírus-járvány egyszerre veszélyezteti az emberek életét, idéz elő válsághelyzetet a gazdaságban, ezrek veszítik el munkájukat, családok kerülnek nehéz helyzetbe. A gazdaságvédelmi intézkedések éppen ezért szinte mindenkit érintenek. Világszerte példaértékű a hitelmoratórium, amely közel kétezermilliárd forintot hagyhat több százezer banki adósnál. Ezt egészíti ki az adó- és a bírósági végrehajtások felfüggesztése, amelynek egyik legfontosabb elemét, a kilakoltatások elhalasztását emelte ki az államtitkár.

Az adóügyi könnyítésekre kitérve Tállai András jelezte, hogy ezek között vannak célzottak, amelyek a koronavírus-járvány káros gazdasági hatásainak leginkább kitett ágazatoknak segítenek, illetve olyan intézkedések, amelyek minden gazdasági szereplőt érintenek.

A kisadózó vállalkozások tételes adójánál a négyhavi adóelengedés több mint 151 ezer olyan kisvállalkozást érint, akiket a globális koronavírus-járvány miatt kialakult krízishelyzet a leginkább sújt. Négyhavi járulékot nem kell befizetnie számos nehéz helyzetbe került cégnek sem, ahogy a vállalkozások munkavállalóitól csak csekély mértékű járulékot vonnak le. A Pénzügyminisztérium számításai szerint ez utóbbi intézkedés mintegy 220 ezer dolgozó munkájának megőrzését segítheti.

Az összes vállalkozást érintő adóváltozások közül a szociális hozzájárulási adó csökkentését emelte ki. Mint mondta, a kormány a járványhelyzetre tekintettel döntött arról, hogy a 2016-os bérmegállapodásban rögzített hat százalékos reálbér-emelkedésre vonatkozó feltétel teljesülésétől függetlenül, már július 1-jétől 15,5 százalékra csökken a szociális hozzájárulási adó. A két százalékpontos mérséklés idén év végéig 160 milliárd forintot hagy a munkáltatóknál.

Nemcsak az adókat, az adó-adminisztrációt is csökkentettük - mondta Tállai András. A beszámolót, és a társasági adóbevallást elég négy hónappal később (szeptember 30-ig) benyújtani, és ha bárkinek fizetési nehézsége adódik a veszélyhelyzet miatt, tizenkét havi részletfizetést vagy hathavi pótlékmentes fizetési halasztást kérhet. Még súlyosabb esetekben akár ötmillió forinttal csökkenthető a fizetendő adó - emlékeztetett.

Az időskorúakat érinti lelkileg és fizikailag legsúlyosabban a járvány, ezért döntött úgy a kormány, hogy a mostani krízishelyzet ellenére visszaállítja a 13. havi nyugdíjat. Mintegy 60 ezer szülőt érint a kisgyermekes családoknak szóló kedvezmény, amely a veszélyhelyzet alatt lejáró gyes-, gyet- és gyed-jogosultságokat hosszabbítja meg.

A felsoroltakon kívül a gazdaság újraindítása érdekében hozott intézkedések között a bérköltség egy részének átvállalásáról, az egyes helyiségbérleti szerződések felmondási tilalmáról, hozott döntéseket említette Tállai András, aki emlékeztetett arra, hogy ezermilliárdos tételben nyílnak meg kamat- és garanciatámogatott hitelek a magyar vállalkozások előtt és százmilliárdos tételben támogat az állam beruházásokat. Még a felsőoktatásban tanulók is számíthatnak pénzügyi segítségre, akár mintegy 75 ezer hallgató élhet a Diákhitel Plusz konstrukcióval - tette hozzá Tállai András.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.18. hétfő, 18:00
Schmidt Mária
Széchenyi-díjas történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója
Megállt a forint pénteki esése

Megállt a forint pénteki esése

A péntek reggeli 405,5-ről határozott forintgyengülés alakult ki a nap során a romló piaci hangulatban, erősödő dollár mellett és technikai elemzési okok miatt. Így délután átmenetileg 409-nél is járt az euró, aztán este 408 közelében állapodott meg az árfolyam. A dollár délutáni jókora erősödése miatt vele szemben a forint ismét 388-ig esett, majd 387-nél ragadt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×