eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 23. szombat Kelemen, Klementina
Nyitókép: Pixabay

Pár hónap maradt megegyezni a roamingfeltételekről

Van egyszerű megoldás a brexit utáni roamingszabályozásra. Kérdés, hogy ezt választják-e a britek.

A mobiltávközlési szektor szereplői számára égető kérdés, hogy mi lesz a felár nélküli roaming lehetőségével az Egyesült Királyság távozása után - mondta az InfoRádiónak Koi Tamás, a HWSW informatikai portál szakújságírója. Emlékeztetett arra, hogy 2017. június 15-től szűntek meg a roamingdíjak az Európai Unióban, vagyis a távközlési cégek ettől az időponttól belföldi díjakért biztosítanak mobilszolgáltatást az unión belül azoknak, akik időszakosan utaznak külföldre - legalábbis a legtöbb tarifa esetében.

Itt azért eddig volt egy kitétel, hogy a visszaélésszerű használatot korlátozhatják a szolgáltatók - például azt, ha valaki életvitelszerűen él Angliában, és ott szeretne egy magyar SIM-kártyát használni rendszeresen, akkor ott elképzelhető, hogy ezt valamilyen formában vagy korlátozni fogják, vagy mégis felárat fizetnek a roaming használatért.

A kérdés az előfizetőket is élénken foglalkoztatja, mivel a szolgáltatók rengeteg olyan megkeresést kaptak az elmúlt napokban, hetekben ami ezzel kapcsolatos.

December 31-ig minden úgy megy tovább, mint eddig - hangsúlyozta Koi Tamás.

De a Brexit miatt ez a helyzet is változik.

Egyelőre még senki sem tudja, hogyan változik a megszokott rendszer december 31-ét követően.

A magyar szolgáltatók ezzel kapcsolatban semmi konkrétumot nem tudtak mondani

- mondta Koi Tamás. Emlékeztetett arra is, hogy a roaming megállapodások mindig kétoldalú megállapodások, nagyon-nagyon sok nagykereskedelmi vetülettel. Ez gyakorlatilag úgy néz ki, ha valaki elutazik egy másik uniós tagországba, vagy bármilyen külföldi ország hálózatát igénybe veszi, akkor az a fogadóhálózat nagykereskedelmi alapon kiszámlázza az ügyél saját, honos hálózatának a felhasznált perceket és megabájtokat, gigabájtokat. Ez mindig kétoldalú egyezségen alapul: tehát ha valaki Mozambikban telefonál, akkor egy mozambiki polgárnak arányaiban ugyanannyit kell fizetnie a magyar hálózat használatáért.

Most egy nagyon komoly tárgyalássorozat kezdődik a brit és az uniós operátorok között. Szerintem ez bőven véget ér december 31 előtt - tette hozza a szakújságíró. Felhívta a figyelmet arra is, hogy 2007 óta szabályozza az EU a mobiltelefonos barangolás költségeit, és 2017-ben értünk el oda, hogy költségmentessé vált a szolgáltatás.

"Ezt a szabályozási keretet egyébként kiterjeszthetik az EU területén, tagállamain kívülre is, ahogyan az történt Norvégia, Izland és Lichtenstein esetében is"

- mondta Koi Tamás. Mindhárom ország önkéntesen csatlakozott az Európai Unió roaming-rendeletéhez.

Ez lehet az egyik legegyszerűbb megoldás a problémára, mivel ez alapvetően egy államközi szintű megállapodást feltételez - hangsúlyozta a szakértő. Ebben az esetben az operátoroknak nem is kellene egymással komolyabban tárgyalni, mivel elég lenne, ha az angol parlament elfogadná, hogy ezt a direktívát egy adott dátumtól kezdve a brit szolgáltatóknak kötelezően alkalmazniuk kell, és nem térhetnek el ettől saját hatáskörben.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Szépen zárt Amerika

Szépen zárt Amerika

Felemás hangulatban telt a kereskedés ma reggel Ázsiában, ezt követően pedig emelkedéssel indult a nap Európában, a vártnál gyengébb BMI-adatok hatására azonban gyorsan lefordultak a vezető részvényindexek, délutánra azonban ismét a vevők vették át az irányítást. Az aranynak eközben 2023 októbere óta a mostani lehet a legerősebb hete, mivel a piaci szereplőket aggasztja az ukrajnai háború eszkalációjának veszélye. Érdemes eközben a bitcoinra is figyelni, az árfolyam már közelíti a 100 000 dolláros szintet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×