Bemutatták a világ első hidrogénüzemanyagcella-meghajtású, személyszállításra is alkalmas légi járművét a Bács-Kiskun megyei Jakabszálláson.
A magyar-amerikai együttműködésben megalkotott eszköz fejlesztésén most a jakabszállási székhelyű Genevation Aircraft Kft. dolgozik, az amerikai Alaka'i Technologies Inc. ugyanis Európában őket választotta a Skai néven futó légijármű fejlesztési partnerének.
A magyar vállalat koordinációs vezetője, Szollár Péter az InfoRádióban elmondta, a jövő fő közlekedési eszközeinek a hasonló típusú légi járműveket gondolják, a gyártás pár éven belül pedig meg is kezdődhet. A sorozatgyártás viszont egy másik, távlati terv egyelőre, de nem 10-20 év, hanem inkább csak 7-8 éves időtávban gondolkodnak.
A találmány - mint hozzátette - illeszkedik a kormány karbonsemlegességgel kapcsolatos elképzeléseibe is, a jogszabályi és infrastrukturális feltételeket azonban meg kell még teremteni.
Hogy milyen szerep várhat a személyszállító drónra, arra Szollár Péter a gép leírásával válaszolt.
"Az az eszköz, amit most bemutattunk, egy öt személy szállítására alkalmas jármű, amit pilóta vezet, és ami 200 kilót bír el - vagyis egy öt személy szállítására alkalmas légi taxi. Ám ha meg lehet oldani a közlekedését pilóta nélkül, akkor például teher- vagy vérszállító eszközként, haditechnikai megfigyelőként is használható" - mutatott rá.
Az eszköz közlekedési tesztjeit Zalaegerszegen végezhetik majd el.
Számos helyen fejlesztenek személyszállító drónokat
A világ első utasszállító drónját (Huawei) 2018 áprilisában mutatták be, egy utast és csomagját bírja el. Az Uber utaztató cég pedig idén három városra jelentett be dróntaxi-tesztelési időszakot (a Hyundai-jal). Dubajban is mutattak már be dróntaxit.