A pénzügyminiszter kiemelte: a jelenleg hat államra és így 185 milliós piacra kiterjedő fejlesztési bankhoz történő csatlakozás a magyar vállalkozásoknak újabb piacokat és forrásokat, a magyar gazdaságnak új beruházásokat jelenthet.
Magyarország csatlakozásával komoly lehetőségek nyílhatnak meg a világ két kiemelkedő ütemben fejlődő régiója között – emelte ki Varga Mihály megjegyezve, hogy mindez új befektetéseket és vállalati együttműködéseket, valamint további piacokra való belépést jelenthet a magyar gazdaság szereplőinek.
Amennyiben a csatlakozási tárgyalások eredményre vezetnek, egy olyan tőkeerős pénzintézet tagja lehet Magyarország, amely a hitelminősítők szerint is határozott pénzügyi profillal rendelkezik, működése megfelel a nemzetközi elvárásoknak, és finanszírozott projektjein keresztül hozzájárul az érintett országok fejlődéséhez – szögezte le a tárcavezető. Mint fogalmazott,
ezek döntően a közlekedési infrastruktúrát, az ipari termelést és a megújuló energiát érintő fejlesztésekhez kapcsolódnak, amelyek napjainkban is meghatározók a gazdaságfejlesztési törekvésekben.
Az EDB működési területe jelenleg hat államra – Oroszországra, Kazahsztánra, Örményországra, Fehéroroszországra, Kirgizisztánra és Tádzsikisztánra – terjed ki.
Varga Mihály a magyarországi befektetői környezetet ismertetve kifejtette:
- Magyarország jelenleg az Európai Unió leggyorsabb ütemben bővülő gazdasága,
- a GDP arányos államadóssága évről évre csökken,
- vállalkozásbarát adó- és támogatási rendszert folytat,
- egyben Európa egyik legbiztonságosabb országa.
Mint mondta: a politikai stabilitás és a kiszámítható gazdaságpolitika eredményeként a beruházási ráta a tavalyi 25 százalék után idén megközelítheti a 30 százalékot.