eur:
410.88
usd:
392.33
bux:
79498.5
2024. november 22. péntek Cecília

Ellenszavazat nélkül döntött a monetáris tanács az alapkamat tartásáról

A monetáris tanács tagjai ellenszavazat nélkül döntöttek az alapkamatszint 0,90 százalékon tartásáról és a változatlan kamatfolyosóról - közölte a Magyar Nemzeti Bank a szeptember 18-ai kamatdöntő ülésről kiadott rövidített jegyzőkönyvében szerdán.

Kiemelték: a monetáris tanács felkészült a monetáris politika fokozatos és óvatos normalizációjára, amelynek megkezdése az inflációs kilátások függvénye.

Az inflációs cél fenntartható elérése továbbra is 2019 közepétől várható, aminek biztosítása érdekében a testület megítélése szerint az alapkamat jelenlegi szintjének és a laza monetáris kondícióknak a fenntartása szükséges - állapították meg.

A monetáris tanács 2019 elején 1000 milliárd forintos keretösszeggel elindítja az NHP fix elnevezésű konstrukciót. Ezzel a tanács célzottan kívánja elérni a hosszú, fix kamatozású kkv-hitelek arányának növelését.

A hosszú hozamokra ható, nemkonvencionális eszköztár finomhangolása keretében a grémium döntött a monetáris politikai célú IRS-eszköz és jelzáloglevél-vásárlási program 2018. év végéig megvalósuló kivezetéséről - idézték fel, azt is hozzátéve, hogy az IRS-eszköz 2018-ra vonatkozó éves keretösszege 1100 milliárd forint.

A jegyzőkönyvben arra is kitérnek, a rövid hozamokra ható jegybanki eszköztár egyszerűbbé és átláthatóbbá válik azáltal, hogy a monetáris tanács döntött a 3 hónapos betéti eszköz 2018 végi kivezetéséről, amelynek jelenlegi 75 milliárd forintos állománya év végére nullára csökken.

A monetáris tanács a negyedik negyedévre megcélzott átlagos kiszorítandó likviditás nagyságát változatlan mértékben, legalább 400-600 milliárd forintban határozta meg.

A tanácstagok az ülésen hangsúlyozták, hogy továbbra is szoros figyelemmel kell követni az Európai Központi Bank várható monetáris politikai döntéseinek hatását a hazai monetáris kondíciókra.

A jelenlegi volatilis nemzetközi környezet változatlanul óvatosabb megközelítést igényel - erősítették meg a rövidített jegyzőkönyvben.

Ebben azt is leszögezték újra, hogy a GDP bővülése 2018-ban a tavalyinál magasabban, 4,4 százalékon alakul, majd várhatóan 2019-től fokozatosan lassul.

Az MNB egyetlen horgonya az infláció, a monetáris tanács a rugalmas inflációs célkövető stratégia keretében a monetáris politika 5-8 negyedéves időhorizontján az inflációt befolyásoló valamennyi tényezőt figyelembe veszi - húzták alá.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor a 3 éves béremelkedési program filozófiai hátterével is előállt

Orbán Viktor a 3 éves béremelkedési program filozófiai hátterével is előállt

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.

Szép a havazás, csak közlekedni ne kelljen - fotók

A havas táj látványát, a téli hangulatot sokan szeretjük, közlekedni benne annál kevésbé tartozik a kedvenceink közé. Ám ez a két dolog együtt jár, mint azt a szép, de némiképpen ijesztő fotóinkon is látszik.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Egyre közelebb a 100 000 dolláros bitcoin - Mi történik ma a piacokon?

Egyre közelebb a 100 000 dolláros bitcoin - Mi történik ma a piacokon?

Felemás hangulatban telt a kereskedés ma reggel Ázsiában, ezt követően pedig stagnálással kezdődhet a nap Európában. Az aranynak eközben 2023 októbere óta a mostani lehet a legerősebb hete, mivel a piaci szereplőket aggasztja az ukrajnai háború eszkalációjának veszélye. Érdemes eközben a bitcoinra is figyelni, az árfolyam már közelíti a 100 000 dolláros szintet. Gazdasági események szempontjából az európai BMI-adatoknak lesz ma jelentősége, míg idehaza a beruházások alakulásának közlésére lesz érdemes figyelni.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×