„Kifejezetten szokatlan, hogy egy nagy hírügynökségen keresztül üzen az Európai Bizottság névtelen forrása, hogy csúszhatnak bizonyos uniós átutalások” – mondta az InfoRádiónak Weinhardt Attila. A Portfolio elemzője hozzátette: a hasonló üzenetek mindig a nyilvánosságtól elzárva – tárgyalásokon vagy levélben – jutottak el a címzetthez.
A szakértő információi szerint szakmai szinten megállapodások felé tartanak a tárgyalások a magyar hatóságok és a bizottság között.
Esélyes, hogy a késő őszi hónapokban hirtelen nagy összegben zúdulnak be az eddig elmaradt uniós utalások,
így év végére az államháztartás hiánya jelentősen csökkenhet.
Weinhardt Attila szerint, bár alapvetően szakmai síkú a vita, elképzelhető, hogy egyes témákban politikai színezetű elemek is vegyülnek az érvrendszerekbe. A jelzések ráadásul éppen a Sargentini-jelentés elfogadása után jelentkeztek, ez nyomást helyezhet az Európai Bizottságra, hogy még szigorúbban döntsön a Magyarországgal fennálló elszámolási vitákban.
Általános pénzfelfüggesztésről nincs szó, csupán egyes projektek környékén zajlanak viták
– hangsúlyozta az elemző, aki szerint ugyanakkor a magyar államtól a nyerteseknek jutatott bőkezű előlegfizetéseknek jelentős következménye lehet az államháztartásra nézve.
Bár esélyes, hogy a visszatartott források egy része idén megérkezik, az Államadósság Kezelő Központnak mégis fel kell készülnie arra, hogy ennek elmaradása esetén is biztosíthassa az állam finanszírozását - mondta Weinhardt Attila.