eur:
408.43
usd:
375.06
bux:
73838.69
2024. november 5. kedd Imre
Nyitókép: Pixabay

Párbeszéd a gazdaságról: közelít a ciklus vége

A világgazdaság helyzete és annak a magyar gazdaságra gyakorolt hatása volt a témája az InfoRádió Párbeszéd a gazdaságról című elemző műsorának, amelynek ezúttal Magas István, a Budapesti Corvinus Egyetem Világgazdasági Intézetének professzora és Szabó László, a Hold Alapkezelő elnöke a vendége.

Már a közelben van globális szinten a gazdasági növekedés lassulása, de azt, hogy milyen lesz a következő válság, nem lehet megmondani – mondták az InfoRádió elemző műsorának vendégei.

Továbbra is az Egyesült Államok vezeti a világ gazdaságát kilenc éve tartó növekedéssel, így a magyar növekedési kilátásokra is az amerikainak van hatása, ugyanakkor sok kiszámíthatatlan globális feszültségforrás is van - mondta a Budapesti Corvinus Egyetem Világgazdasági Intézetének professzora. Magas István hozzátette, a globális ciklusokat követő Európának több gyenge pontja is van. Az pedig nehéz megmondani, hogy miként lehet felkészülni egy esetlegesen bekövetkező válságra.

"Sem a tőkepiacok, sem a munkapiacok nem tudnak olyan hajlékonyan működni, mint Amerikában. A változást nagyon nehéz kikényszeríteni. Azok az események, amelyeket ki kellene találnunk, nincsenek benne a mintában" - mondta Magas István, és példaként egy háborús esetet említett: a repülőgépek leszállnak bevetés után, és nagy lyukak vannak rajtuk, ezért megkérdezik, hogy hol kell a páncélt növelni. Mindenkinek van ötlete, de egyik sem a jó válasz, mert az a repülő, amelyet lelőttek, nem tért vissza.

Szabó László, a Hold Alapkezelő elnöke az adósságot nevezte meg az Európai Unió egyik fő problémájának.

"Nem tűnik olyan nagy bajnak, amíg nulla a kamatszint, mert úgy bármekkora adósságot fent lehet tartani. Ez okozza az európai gazdaság nagy dilemmáját: elindult az infláció, a gazdasági növekedés, Amerikában van egy jól érezhető kamatemelési ciklus, de van egy nagy mértékű adósság, amely után ha el kell kezdeni kamatot fizetni, az elképesztően sok erőforrást von el a gazdaságból" - figyelmeztetett Szabó László, és jelezte, nem valószínű, hogy a következő évtizedet megússzuk nulla meg mínusz kamatokkal, és az a nagy kérdés, hogy ki lesz az, aki tudja fizetni a nagy adósságaira a kamatot, és ki az, aki nem.

A két szakember úgy látja, nincs messze a növekedési ciklus vége. "Közel vagyunk hozzá, de lehet, hogy meg tudják nyújtani tartósan, ezt érezzük is" - mondta Magas István. "A ciklusok olyanok, mint az évszakok változásai: tudjuk a sorrendjüket, időnként azonban nagyon hosszú ideig tart a tavasz, néha késik a nyár, de azért mindig jön. Két éven belül mindenképpen látni fogjuk a ciklus végét" - vélekedett Szabó László.

A témáról bővebben hallhatnak az InfoRádió Párbeszéd a gazdaságról című elemző műsorában szerda este hét órától.

A május 23-i adásban az uniós támogatásról magyar gazdaságra gyakorolt hatásáról volt szó.

A május 30-i adás a növekedési lehetőségeket elemezte.

A június 6-i adásban a versenyképeség volt a téma.

A június 13-i adásban a munkaerőhiány orvosolási lehetőségeiről volt szó.

A június 20-i adásban a pénzügyi közvetítői rendszer átalakulásáról volt szó.

A június 27-i adásban a demográfia volt napirenden.

A július 4-i adásnak a tőzsde volt a témája.

A korábbi adásokat itt megnézhetik.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 5. 08:55
×
×
×
×