eur:
400.2
usd:
366.7
bux:
89731.32
2025. április 3. csütörtök Buda, Richárd
Étkezési Erzsébet-utalvány egy belvárosi élelmiszerüzlet kasszájában 2016. december 9-én. Az utalvány kibocsátója a Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány, felhasználható készétel, valamint melegkonyhás vendéglátóhelyeken étkezési szolgáltatás vásárlására.
Nyitókép: Mohai Balázs

Nincs még vége az adótörvény-változásnak

Vegyes a kép a kedden az Országgyűlés elé terjesztett új adócsomagot illetően. Ugyan az adóadminisztráció és a cafeteria egyszerűsödik, a családtámogatási összeg pedig nő, de a népegészségügyi termékadó szintje jelentősen emelkedik és újabb különadó is megjelent. Az biztos, hogy lesz még idén az adótörvényt érintő változtatás - értékelte az adócsomagot Hegedüs Sándor, az RSM adótanácsadó cég adópartnere.

A jelenlegi adócsomagot egy nagy egész részeként kell kezelni, hiszen ősszel még várható egy újabb. Ennek tükrében kell nézni azt, hogy mi várható 2019-ben - mondta Hegedüs Sándor, az RSM adópartnere. Hozzátette azt is, hogy a változáscsomag egyszerre tartalmaz pozitív és negatív elemeket is.

Negatív elemek

Hegedüs Sándor szerint a cafeteria rendszer megváltoztatása fogja legjobban felkavarni az állóvizet mind a munkavállalók, mind a munkáltatók tekintetében.

Az Erzsébet-utalványok rendszere is megszűnik. "Korábban erre lehetőség volt, ennek az átalakítása zajlott azáltal, hogy készpénzjuttatás lehetővé vált a magánszemélyek és a munkavállalók számára" -mondta.

A szakember úgy véli, hogy

a népegészségügyi termékadó növekedése, és minden ilyen plusz adó áremelkedést hozhat a piacon.

"A népegészségügyi termékadót bizonyos egészségkárosító vagy egészségre káros élelmiszerekre vetették ki eddig is, ehhez kapcsolódóan minden ilyen plusz adó áremelkedést okozhat a piacon, és ezzel az az elvárt remény, hogy ezeknek a termékeknek a fogyasztása csökkenni fog, és áttételes módon az egészség megőrzése is előtérbe tud kerülni" - vélte Hegedüs Sándor.

Pozitív elemek

Az átláthatóság tekintetében üdvözlendő a szociális hozzájárulási adó és az egészségügyi hozzájárulási adó, amely a jövő évtől kezdve egy adónembe, egy jogszabályba fog bekerülni, együtt lesz a szabályozás - tette hozzá.

Hegedüs Sándor szerint bizonyos adónemek kivezetése is fontos lehet, és az is látszik, hogy több áthúzódó, korábban már elfogadott jogszabályi rendelkezés fog életbe lépni majd 2019-ben.

"A kétgyermekesek családok kedvezménye eléri azt a maximumot, amit már korábban megfogalmaztak, tehát a gyermekenkénti 20 ezer forintos havi összeget.

Vagy ilyen lehet - de ez még nem látszik törvénybe iktatva - a szociális hozzájárulási adó további két százalékpontos csökkentése is, amennyiben a költségvetés, vagy a bérek növekedése ezt igazolja" - összegezte Hegedüs Sándor.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Minden importra vámot jelentett be Donald Trump, az EU 20 százalékosat kapott
tudósítónktól

Minden importra vámot jelentett be Donald Trump, az EU 20 százalékosat kapott

Bemutatta a világnak védővámjait Donald Trump. Az amerikai elnök minden, külföldről érkező termékre minimum 10 százalékos vámot vetett ki, még közeli szövetségeseire is, és további 25 százalékot az import autókra. Ez egy kereskedelmi háború nyitánya lehet. Cikkünkben összeszedtük a vámmal sújtott országok listáját.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.03. csütörtök, 18:00
Sótonyi Péter
az Állatorvostudományi Egyetem rektora
Trump bontókalapáccsal esett a világrendnek, a legnagyobb árat az USA fizetheti

Trump bontókalapáccsal esett a világrendnek, a legnagyobb árat az USA fizetheti

Donald Trump új vámháborúja alapjaiban rengeti meg a globális kereskedelmi rendszert: az Egyesült Államok legfontosabb partnereire, köztük az EU-ra és Kínára is brutális importvámokat vetett ki. Az Európai Unió 20, Kína 34 százalékos vámterhet kapott, ami egyes elemzések szerint az uniós export akár 19%-os visszaeséséhez és 0,33%-os GDP-csökkenéshez vezethet. Az USA sem ússza meg: a JP Morgan szerint az amerikai gazdaság 1%-os visszaeséssel, a Goldman Sachs szerint pedig jelentős növekedési lassulással nézhet szembe. A Trump-féle "vám az új adó" doktrína kiszámíthatatlansága mellett a beruházások jövője is bizonytalan, miközben a történelmi tapasztalatok szerint a kereskedelem akadályozása még soha nem hozott tartós gazdasági előnyt. A világ egyik legnagyobb haszonélvezője most saját rendszerét borítja fel – következményei messze túlmutatnak egy átlagos gazdaságpolitikai húzáson – éppen ezért várható következményeit is nehéz a bejelentések után alig néhány óra elteltével felmérni.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×