eur:
410.97
usd:
394.98
bux:
79390.39
2024. november 22. péntek Cecília
Bátor húzás Vlagyimir Putyintól

Bátor húzás Vlagyimir Putyintól

A nyugati szankciók megkerülésére saját kriptovalutát akar létrehozni az orosz elnök. Illetékesek szerint Vlagyimir Putyin hatástanulmányt kért a bitcoinhoz hasonlóan blokklánc-alapú „kriptorubel” létrehozásáról.

Oroszország egy olyan elektronikus valuta létrehozásával kísérletezik, amellyel megkerülhetnék a nyugati szankciókat. Orosz illetékesek azt mondták, hogy maga Vlagyimir Putyin elnök adott utasítást arra, hogy kezdjék meg a munkát a bitcoin technológiájára épülő valuta, a kriptorubel létrehozására.

Szergej Glazjov, az elnök egyik gazdasági tanácsadója szerint ezzel kikerülhetnék az országot sújtó nyugati szankciókat is.

„Világszerte tudnánk fizetni partnereinknek ugyanazzal a rubellel, amelynek forgalmát ugyanakkor bizonyos módon korlátoznák”.

A bitcoin és más kriptovaluták hátterét a blockchain, a tranzakciók pontos lekövetését lehetővé tévő blokklánc technológia adja. A blokklánc lehetővé teszi, hogy több fél is – egy központi hatóság megkerülésével - megossza és frissítse a megváltoztathatatlan és így hiteles információt a tranzakciókról.

Putyin a nyáron találkozott Vitalik Buterinnel, a Bitcoin mögött a második számú ilyen pénznek számító Ethereum orosz származású létrehozójával.

Paradox módon a Kreml így most egy olyan technológia alkalmazására készül, amelyet épp azért hoztak létre, hogy a kormányok ne tudjanak beavatkozni a pénzmozgásba.

Hagyományos pénzügyi körökben megoszlanak a vélemények a blokklánc hasznáról. Egyes befektetők „csalásnak” minősítették, míg némely bank a bevezetésére készül. Az Európai Központi Bank és a Japán Nemzeti Bank ugyanakkor „éretlennek” nevezte a technológiát.

Mindeközben jelentések szerint Észak-Korea és Venezuela megkezdte a bitcoin és más valuták felhalmozását, hogy a feketepiacon költsék el azokat.

A Financial Times ugyanakkor megjegyzi: sokkal nehezebb állami alapú kriptovalutát létrehozni a már létező pénzügyi modellek kiváltására. Oroszországnak nehéz lehet tőkét szereznie a nemzetközi szankciók sújtotta állami bankok vagy a védelmi szektor részére.

Bár a Bitcoin részleges anonimitást ad, nem világos, hogy a kriptovaluta hogyan segíthetne a szankciók által súlytott személyeknek és hogyan tenné láthatatlaná tranzakcióikat az amerikai pénzügyi hatóságok előtt.

Mindenesetre tavaly több mint 300 millió dollárt gyűjtöttek össze a kriptoérmék pénzügyi bevezetése idején Oroszországban. A kriptoérméket a különböző üzleti projektek pénzelésére is használják.

Az orosz központi bank szerint a kriptopénzek „pénzügyi piramisra emlékeztetnek” és ezért azt akarja, hogy csak „kiválasztott befektetők” férhessenek hozzájuk.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Téli gumi nélkül most senki ne induljon útnak Budapesten!

Téli gumi nélkül most senki ne induljon útnak Budapesten!

Ahogy a meteorológia előre jelezte, éjjel leesett az első hó Budapesten. A takarítási munkálatokkal kapcsolatban Varga Csabát, a BKM FKF Köztisztasági Divízió főigazgatóját kérdeztük.

Orbán Viktor: mi nem a háborút akarjuk megnyerni, hanem a békét

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×