eur:
411.7
usd:
395.31
bux:
79551.8
2024. november 22. péntek Cecília
Megfuttatják a furmintot

Megfuttatják a furmintot

A svájciak, az amerikaiak kedvelik a furmintot, de Kínából és Kazahsztánból is érkezik a pincészetekhez megrendelés - mondta az InfoRádiónak a furmint promóciós kampány eddigi eredményeiről a Földművelésügyi Minisztérium kiemelt borágazati ügyekért felelős miniszteri biztosa. Kiss Eliza hozzátette: a tavalyi 40 millióról 50-60 millió forintra emelik a Borkiválóság Program idei keretösszegét.

Ahogyan a feladatok változnak, úgy változik a Borkiválóság program keretösszege is – mondta el az InfoRádiónak a Földművelésügyi Minisztérium kiemelt borágazati ügyekért felelős miniszteri biztosa.

Kiss Eliza beszámolt arról, hogy 2017 a furmint éve, ennek apropóján a korábbi kiadványaik mellett megjelentetnek egy furmint könyvet is. Szeretnének továbbá a határokon túlra is nyitni, ezért egy erdélyi borkiválóság kötettel is gazdagítják a kínálatot.

„A furmint olyan szőlőfajta, amelyre nagyon büszkék lehetünk.

Bár Szlovéniában, Ausztriában, Olaszország északi részein is létezik, de a legnagyobb mennyiségben nálunk, Magyarországon található” - ismertette a miniszteri biztos.

Hozzátette, hogy nagyon különleges magyar szőlőfajtáról van szó, mert kiválóan alkalmas arra, hogy megmutassa Magyarország borvidékeinek termőhelyi sajátosságait.

„Nagyon izgalmas a furmint abból a szempontból, hogy Tokajban, Somlón, a Balatonfelvidéken vagy akár a bükki, egri borvidékeken milyen talaj van és az hogyan hat rá.

Mindenütt más-más bortípust lehet belőle készíteni. Emellett nagyon jól pozicionálható a piacon, hiszen, mint a harmadik országos borpromóción is kiderült: nagyon népszerű, egyedi nevű, egyedi ízvilágú, tehát felfigyelnek rá a szakértők”

- hangsúlyozta Kiss Eliza.

Azt is elmondta, hogy 2015-ben indult a borpromóciós program, amely idén augusztusban zárul. Most már vannak tehát olyan eredmények, amelyek tényleges gazdasági hasznot is mutatnak a pincészeteknél, hiszen az a lényeg: van-e rendelés egy-egy promóciós kampány után.

„Svájcba, az USA-ba, Kínába, Kazahsztánba, Kanadába jutottak el ezek a borok, mintegy 2-300 akció eredményeként. A workshopok, study tourok révén nagyon sok tapasztalat gyűjt össze a furminttal kapcsolatban. Ezek

a célirányos kampányok azt mutatják, hogy elindult egy kézzelfogható érdeklődés a furmint iránt”

- mutatott rá a kiemelt borágazati ügyekért felelős miniszteri biztos.

Jelezte, hogy a furmint évének következő akciója a furmint kiválóságok kiválasztása lesz: az országkóstoló keretében hamarosan kiküldik a jelentkezési lapot a borászatokba. Majd az Országos Borszakértő Bizottsággal közösen összeállítják a furmint könyv Kóstoló részét.

„Ha minden jól megy,

május végén egy szép furmint könyvet vehetünk kézbe”

- mondta Kiss Eliza.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Bár csütörtök reggel még arról szólak a jelentések, hogy Oroszország - a történelem során először - interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) támadta meg Ukrajnát, mostanra az amerikai forgatókönyv vált valószínűbbé: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy egy Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával támadták Ukrajnát. Az is kiderült, hogy a rakéta indítása előtt harminc perccel Moszkva értesítette Washingtont, bár erre a lépésre a nemzetközi egyezmények szerint (melyekből egyébként a Kreml kilépett) csak ICBM-ek esetén lett volna szükség. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×