eur:
394.85
usd:
356.49
bux:
73003.59
2024. szeptember 15. vasárnap Enikő, Melitta

Vezetőváltás az európai mamutvállalatnál

A francia elnök és a német kancellár Toulouse-i csúcstalálkozója előtt a két ország átalakítja a világ második legnagyobb repülőgépgyára és Európa szintén második legnagyobb fegyvergyára vezetését.

Az ezredfordulón egy-egy francia, német és spanyol vállalat fúziójából jött létre az EADS, magyarul az Európai Légvédelmi és Űrtársaság, amely többségi tulajdonosa az Airbusnak, de ők gyártják az Eurocpotert, csaknem felerészben a közös európai vadászrepülőt, emellett műholdakat, rakétákat és sokféle hadi elektronikát.

A hatalmas cégnek tavaly kis híján 40 milliárd eurós árbevétele volt, de megalakulása óta nagyon nehézkesen működött, mert születésekor a franciák és németek úgy egyeztek meg, hogy mindenkor egy-egy francia és német társ-vezérigazgatója és társelnöke lesz a cégnek.

Ennek vet véget a mostani megállapodás, amelynek értelmében az EADS vezérigazgatója a francia Louis Gallois lesz, aki eddig a német Thomas Enderssel osztozott a tisztségen. Enders ezután az Airbus vezérigazgatója lesz, és neki jut az a hálátlan feladat, hogy levezényelje a cégnél meghirdetett 10.000 fős létszámleépítést.

Az EADS elnöke az egykori Mercedeses német Rüdiger Grube lesz, távozik viszont a francia Arnaud Lagardére.

Abból, hogy csak a felső vezetés átalakítása három hónapot vesz majd igénybe, némi fogalmat alkothatunk arról, hogy eddig mennyire nehézkesen működhetett a cég. Az EADS legnagyobb részvényesei egyébként a DaimlerChrysler, a francia Lagardére cég és a francia állam.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.09.16. hétfő, 18:00
Toroczkai László
a Mi Hazánk elnöke, parlamenti frakcióvezetője
Ennyit az elsöprő iráni válaszcsapásról? – Három lehetséges ok, amiért Teherán még nem támadta meg Izraelt

Ennyit az elsöprő iráni válaszcsapásról? – Három lehetséges ok, amiért Teherán még nem támadta meg Izraelt

Július 31-én villámcsapásként érkezett a hír, mely szerint egy robbanásban életét vesztette Iszmail Hanijeh, a Hamász politikai ágának vezetője és a terrorszervezet legbefolyásosabb tagja. A feszültséget tovább fokozta, hogy a detonációra egy teheráni szállodában került sor. Irán azonnal felvonta a bosszút szimbolizáló vörös zászlót, a különféle nyugati hírszerző ügynökségek pedig egész augusztusban arról közöltek híreket, hogy „a következő héten” már biztosan támadás fog indulni Izrael ellen. Az iráni válaszcsapás egyelőre elmaradt, de miért? Itt van három lehetséges magyarázat Teherán tétlenségére.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. szeptember 15. 07:00
×
×
×
×