eur:
408.04
usd:
375.18
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Nyitókép: Pixabay

Kutatás: nem boldogok a magyar sajtkészítők

Az uniós átlaghoz képest a magyarok kevés sajtot fogyasztanak, és annak is jó része import termék – derült ki a Tej Terméktanács legújabb kutatásából.

A magyarok 92 százaléka havonta legalább egyszer eszik sajtot, az 58 százaléka pedig hetente többször vagy ennél is gyakrabban – ismertette az 1000 fős reprezentatív kutatás eredményét a Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács ügyvezető igazgatója. Harcz Zoltán hozzátette, egy átlagos magyar háztartás havonta hatezer forintot költ sajt vásárlására.

"Minden második kilogramm sajt, amit elfogyasztunk, import" – mondta, majd hozzátette azt is: a sajtgyártási kapacitás fejlesztése mellett az is fontos lenne, hogy emelkedjen a fejenkénti sajtfogyasztás, hiszen az uniós átlag 20 kilogramm környékén áll, míg nálunk nagyjából kilenc kilogramm fejenként.

A vásárlók számára legfontosabb szempont az ár, illetve a termék akciós jellege, a típusa, fajtája, ugyanakkor a termék magyar származását a megkérdezettek ötöde a három alapvető vásárlási szempont közé sorolta, de Harcz Zoltán szerint a fogyasztók számára nem egyértelmű, hogy melyik a magyar sajt és melyik nem az, ezért növelni kell a Sajtszív elnevezésű védjegy ismertségét.

"Sajnos keverednek a típusok és a márkanevek, amikor azt kell megfogalmazni, hogy mit is értünk magyar sajt alatt. Füstölt sajtok, tömlős sajtok, lapka, félkemény sajt,vagy sajtkrém. Ezek a fogalmak, típusok jöttek vissza a reprezentatív kutatásban. A jó hír viszont az – hangsúlyozta Harcz Zoltán –, hogy sokat javult a fogyasztók sajtokkal kapcsolatos ismerete, kitágult számukra a világ, egyre több sajtot kóstolnak és szeretnek meg."

A kutatás azt is feltárta, hogy a trappista sajt egyeduralma nem tört meg, de gyengült. A koronavírus-járvány alatt ugyanis megdrágult a trappista, és ezért – legalábbis az ismertségét illetően – valamelyest felzárkózott mellé a mozzarella, valamint az edami.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 4. 20:22
×
×
×
×