A WHO szerint az XEC az omikron variánsból alakult ki, a KS.1.1 és a KP 3.3 variánsok rekombinációjával. Szeptember végén-október elején az XEC csupán a megbetegedések 5 százalékáért felelt, október közepére azonban ez a szám 11 százalékra nőtt, vagyis a hozzá köthető esetek száma ugrásszerűen megnőtt.
Mint a 24.hu írja, a szakértők úgy gondolják, hogy az XEC gyorsabban terjed más variánsoknál, és előbb-utóbb akár át is veheti a KP 3.1.1 helyét a legdominánsabb variánsként.
A WHO ezeket a tüneteket tartja számon a XEC variánssal kapcsolatban:
- láz,
- hidegrázás,
- köhögés,
- légszomj,
- izomfájdalom,
- torokfájás,
- orrfolyás,
- hányinger,
- fejfájás,
- hasmenés,
- változások a szag- és ízérzékelésben,
- kimerültség.
A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Intézet legutóbbi, 41. hétre vonatkozó összeállítása szerint itthon a szennyvíz mintákban országos átlagot tekintve 2024 januárjában szinte kizárólagossá vált a JN.1 variáns leszármazási vonala (a BA.2.86 alvariánsa), azon belül is a KP.3 alvariáns a domináns. Több mint egy hónapja (a 35. héttől hazai szennyvizekben is kimutatható a világszerte terjedő XEC alvariáns is.
A szakemberek ajánlása szerint egyébként a veszélyeztetett csoportokba tartozóknak – 65 év felettiek, krónikus betegek – ajánlott évente felvenni az ismétlőoltásokat, illetve azoknak is, akik gyakran tartózkodnak ilyen személyek körében, nehogy maguk vigyék be közéjük a fertőzést.