Az egymást követő fiatal generációk hallása egyre rosszabb – mondta az InfoRádióban Hacki Tamás fül-orr-gégész. Mint fogalmazott, egyes fiatalok és felnőttek „úgy rontják a hallásukat a szabadidejükben, ahogy csak akarják”. A foniáter szerint emiatt szigorúbb szabályozásra lenne szükség, és ennek érdekében immár tíz éve folyamatosan egyeztet a fül-orr-gégészeti klinikákkal a Magyar Tudományos Akadémia Akusztikai Osztályközi Állandó Bizottsága, valamint a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat.
Az elmúlt évtizedben kidolgoztak egy komplett szabályozási rendszert, és szeretnék, ha a parlament elé kerülnének a javaslataik.
Jelentős problémáról van szó, melynek negatív következményei is lehetnek, ugyanis a zajártalom okozta halláskárosodás maradandó. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) előrejelzése szerint 2030 után a halláskárosodás lesz az egyik leggyakoribb fogyatékosság a világon.
Hacki Tamás hozzátette: a kedvezőtlen folyamat visszafordítható, de csak akkor, ha az adott személy még nincs kitéve folyamatos zajártalomnak. Azonban figyelmeztetett: minél többször hallgatunk nagyon hangos zenét valamilyen zenelejátszó eszközön vagy rendezvényen, annál nagyobb az esély arra, hogy kumulálódnak a zajártalmak, ami
a legrosszabb esetben a hallószervünk végérvényes károsodásához is vezethet.
Az egyetemi tanár úgy véli, a szervezőknek plakátokon, az interneten, valamint a jegyeken is fel kellene tüntetniük, hogy milyen zajkategóriába esik a zenés rendezvényük, amely alatt a foniáter szerint folyamatosan mérni kellene a hangerőt. Az emberek az ilyen figyelemfelhívó eszközök révén pontos képet kaphatnának arról, hogy káros-e számukra az éppen tapasztalt hangerő.
Hacki Tamás tájékoztatása szerint a törvénytervezet zaj-, idő- és korosztályi kategóriákat írna elő.