eur:
392.6
usd:
362.16
bux:
72132.83
2024. július 7. vasárnap Apollónia
A young girl with an allergy and with red eyes blows her nose in a napkin. Copyspace.
Nyitókép: Maria Sannikova/Getty Images

Elindult a pollenszezon – az allergológus máris figyelmeztet

Nékám Kristóf elmondta: ez még csak a bemelegítés, nem érdemes megvárni, amíg igazán rákapcsolnak az allergiás tünetek.

Az évszakhoz képest szokatlanul enyhe az időjárás, az ország nagy részén 15 fok körül alakulnak a csúcsértékek. A tavaszias időjárást a természet is érzi, egyre nagyobb koncentrációban jelennek meg a levegőben a mogyoró, az éger, a ciprusfélék és a gombák pollenszemei.

"Valóban ezekben a napokban kezdenek nagy számban megjelenni a levegőben az első pollenek, habár a különböző fajták többhetes vagy akár hónapos csúszással is bukkanhatnak fel különböző helyeken" – magyarázta az InfoRádióban Nékám Kristóf allergológus. Mint mondta, kevés pollenfajtáról lehet elmondani, hogy az egész országban egyidejűleg jelenik majd meg és okoz tüneteket.

Most a korai pollenek szezonja kezdődik, ezeket váltják fel később főleg a fűfélék, de addigra bizonyos fák virágporai is megjelennek.

Nékám Kristóf szerint a tünetek jól beazonosíthatók. Láz nélküli tüsszögés, orrfolyás és viszketés esetén nagy eséllyel allergiával küszködünk. A gyógyszerszedést ezért érdemes már most elkezdeni – hangsúlyozta a szakorvos. Azt tanácsolja, ha valakinek vannak tünetei és esetleg már orvos is megerősítette, hogy valamilyen pollenre érzékeny, még a panaszok megjelenése előtt érdemes elkezdenie a gyógyszeres kezelést. Elmondása szerint 3-4 nap, de néha egy hét is szükséges lehet ahhoz, hogy a megjelenő pollenek okozta tüneteket meg lehessen előzni.

Az allergiások száma világszerte folyamatosan növekszik. Ezt erősíti a klímaváltozás is. Az emelkedő hőmérséklet és az atmoszféra növekvő szén-dioxid-koncentrációja miatt ugyanis egyre intenzívebbé és hosszabbá válik a pollenszezon.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Kiderült, hogy egészséges-e a budapesti ivóvíz

Kiderült, hogy egészséges-e a budapesti ivóvíz

A Dunában vannak emberi eredetű szennyeződések, főként növényvédőszer- és gyógyszermaradványokat, valamint ipari korróziógátló anyagokat azonosítottak a szakemberek – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ vezető vízhigiénés szakértője a folyó és a budapesti ivóvíz minőségét vizsgáló átfogó kutatásokról.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.08. hétfő, 18:00
Lakatos Júlia
a Méltányosság Politikaelemző Központ stratégiai igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×