eur:
408.01
usd:
386.26
bux:
77123.76
2024. november 14. csütörtök Aliz
Nyitókép: Pixabay

Az éttermek után a szállodákat is minősíti a Michelin-kalauz

Az éttermek után a szállodákat is minősíti - csillagok helyett kulcsokkal - a Guide Michelin, ami újdonságnak számít a több mint százéves étteremkatalógus történelmében - közölte Gwendal Poullennec nemzetközi igazgató.

A kalauz annak az igénynek kíván megfelelni, hogy olyan megbízható referencia legyen a szállodaiparban, mint amilyen a Michelin a gasztronómia világában. A cég a Tablet Hotels szálláskeresővel négy éve dolgozik az első szállodák kiválasztásán; a listán jelenleg 120 ország 5300 szállodája szerepel.

A minősített szálláshelyek Michelin-csillagok helyett -kulcsokat kapnak.

A legjobb szállodák listáját 2024 első negyedévében teszik közzé,

a pontos időpont és a formátum egyelőre nem ismert.

Az étteremkalauz célja az volt, hogy tájékozódási pontokat nyújtson az utazóknak, és megkönnyítse a választásukat egy olyan időszakban, amikor kevés információ állt a rendelkezésükre - mondta el a Michelin-fivérek, André és Édouard által 1900-ban a gépkocsival utazók számára létrehozott katalógus vezetője.

Ezzel szemben a mai utazók információk tömegével találják szembe magukat. A kalauzt használók legalább tíz órát töltenek a képernyő előtt egy utazás előkészítésével, és legalább tíz internetes oldalt tanulmányoznak - tette hozzá.

"Azt mondják, nincs referencia a választáshoz" - mondta Gwendal Poullennec, aki 2018-ban került a franciaországi székhelyű étteremkalauz élére, abban az évben, amikor a cég megvásárolta az amerikai Tablet Hotels úgynevezett boutique hoteleket (a nagy szállodaláncoktól eltérő, egyéni stílusú szállodák) ajánló céget.

Az étteremfoglaláskor a Guide Michelin terítékenként 1 eurót számol fel, míg a szállodafoglaláskor az ár 10-15 százalékát, ami Gwendal Poullennec szerint megfelel a piaci normáknak.

Címlapról ajánljuk
Az NNGYK az allergének menzai kitiltásáról: ez nem csak a gyerekeket érinti

Az NNGYK az allergének menzai kitiltásáról: ez nem csak a gyerekeket érinti

A dió, a földimogyoró és a szezámmag is az anafilaxiás allergia fellépésének kiindulópontja lehet, ezért tűnnek el ezek az alapanyagok februártól a menzákról – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ Táplálkozástudományi Főosztályának vezetője. Zentai Andrea hozzátette: a módosított jogszabály nemcsak a gyermekeket érinti, hanem mindenkit, akire vonatkozik a közétkeztetési rendelet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.14. csütörtök, 18:00
Bóka János
európai uniós ügyekért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×