eur:
411.22
usd:
392.53
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Unsplash.com

Soha nem látott méretű jégdarabok potyogtak, elmagyarázzuk, miért

A Földközi-tenger 28, az Atlanti-óceán Floridánál 38 Celsius-fokos; a hőségtől sújtott Görögországban és Portugáliában erdőtüzek, Olaszországban viharok tombolnak – egyre több a váratlan, szélsőséges időjárási esemény. Simon Gergő meteorológust, az Országos Meteorológiai Szolgálat munkatársát kértük magyarázatra.

A mostani európai időjárási események mindenképp csak lokális skálán értelmezhetőek, az azonban valóban látható, hogy a jelenségek már két-három hete fennállnak – mondta az InfoRádióban Simon Gergő meteorológus.

Mint fogalmazott, a speciális események annak köszönhetők, hogy a mediterrán térségben lévő forró légtömeg, illetve a kicsit északabbra húzódó hidegebb levegő

légtömeghatárt

hozott létre, emellett pedig a középső és felső troposzférában igen erős, úgynevezett jet stream (futóáramlás) volt tapasztalható.

Az elmúlt napok heves időjárási eseményeit, gondolva itt példáiul az Észak-Olaszországot vagy az Adria térségét sújtó jégesőkre, ezeknek a légköri eseményeknek a hosszú ideig tartó együttállása okozta – magyarázta az Országos Meteorológiai Szolgálat munkatársa.

Kitért arra is, hogy a viharok során tapasztalt nagyobb jégméret annak köszönhető, hogy szupercellák, illetve úgynevezett mezoléptékű konvektív rendszerek alakultak ki. Utóbbi alatt egy nagy kiterjedésű viharrendszert kell elképzelni, amelyben le- és feláramlási csatornák jönnek létre. Simon Gergő elmondása szerint a feláramlás ezúttal tartósan, hosszú ideig történt, ennek eredményeként 5-10 centiméteres, extrém esetben ennél is nagyobb jégszemek is előfordultak a feláramlási csatornában.

„Sőt, új európai méretrekord is született 19 centis jégátmérővel.”

A heves európai eseményeket kutató hálózat összefoglaló jelentéséből is kirajzolódik, hogy az Alpok déli lábától egészen Romániáig húzódtak a heves zivatar- és viharrendszerek, amelyek két-három hétig követték egymást. De miután a Földközi-tengeren is megdőlt a melegrekord, „van miből táplálkoznia” a zivatarrendszereknek – jegyezte meg a meteorológus, aki szerint tehát ok-okozati összefüggések fennállnak,

egzakt mód nem kijelenthető, hogy „itt a klímaváltozás”, mert ahhoz hosszabb időszaknak kell eltelnie. De az biztosan elmondható, hogy a heves események száma a jövőben növekedni fog.

Azzal kapcsolatban, hogy kedden a barcelonai Tengertudományok Intézete (ICM) az Európai Unió műholdas Föld-megfigyelési programja (Copernicus) adataira hivatkozva azt közölte, hogy a Földközi-tenger csaknem 29 fokos – ami a valaha mért legmagasabb nappali hőmérséklete volt –, Simon Gergő jelezte: bár a Földközi-tenger tartós melegedése évek óta megfigyelhető, az idei július közepi időszak valóban kirívó, mert az átlagostól 4-5 fokkal melegebb a tenger.

A meteorológus szerint minden kétséget kizáróan az sem kijelenthető, hogy a globális felmelegedés tünete lenne az, hogy az egyesült államokbeli Nemzeti Óceán- és Légkörkutatási Hivatal hétfő délutáni mérései szerint 38 fok fölé melegedett Florida partjainál az óceán felszíni hőmérséklete. Hasonló anomáliák már előfordultak a múltban is – jegyezte meg az OMSZ munkatársa, kiegészítve, hogy az biztos, hogy ezeknek a száma növekedni fog.

„Valóban egy nagyon figyelemreméltó mérési adat, de igazából még nagyon rövid idő áll rendelkezésükre… egy hosszabb idősoron jobban kirajzolódhat, hogy biztosan a klímaváltozás számlájára írható-e. Még ha köze is van a dologhoz.”

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 22:19
×
×
×
×