Közeleg a húsvét, amikor sok szülő egy aranyos kisállattal szeretne mosoly csalni gyermeke arcára. Egy nyuszi vagy kiscsibe megvásárlása azonban felelősséggel is jár, hiszen élőlényekről, nem pedig játékokról van szó.
Seres Zoltánt az Orpheus Állatvédő Egyesület vezetője azt mondta, a tudatos vásárlást tartják fontosnak, mivel azt tapasztalják, hogy az élő ajándékok az "ünnepi csillogás" után a szürke hétköznapokban teherként vannak jelen a családoknál.
Tartási hely, anyagi fedezet, illetve szabadidő kell ahhoz, hogy megfelelően tartsák őket. Ezek közül, ha bármelyik nincs, akkor felesleges az állattartás. Emellett fontos, hogy
informálják, akinek élő állatot vesznek ajándékba, hogy felkészülhessen.
Az állat egész életére kell gondolnia az ajándékozónak, hiszen egy nyúl akár 5-10 évig is él, és eddig elkötelezett a felelős állattartó.
Seres Zoltán azt mondta, amikor a gondozók már nem tudják tovább tartani az állatot és az utcára dobják, akkor bűncselekményt követnek el, és
akár börtönnel is sújthatók.
Mint mondta, a házi kedvencek érezni képes élőlények, és megóvásuk mindig az ember feladata. Az állatok önmaguk ellátására képtelenek, és a háziállatért mindig az ember a felelős.
Seres Zoltán azt javasolja, ha mégsem tudjuk megfelelően ellátni húsvéti kedvencünket, akkor próbáljuk meg visszavinni oda, ahol vásároltuk. Emellett megpróbálhatunk egy olyan állatvédő szervezetet felkeresni, ahol meg tudják menteni őket.
"A mi állatvédő egyesületünk is segít, ha már nem tudják az emberek hova vinni az állatokat. Még húsvét előtt talán van lehetőség arra, hogy átgondoljuk az élő állat vásárlását, és ha lehet, akkor kerüljük el" – zárta gondolatát Seres Zoltán.
Az állatvédőkkel ezen a felületen lehet felvenni a kapcsolatot.