eur:
410.98
usd:
392.54
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Nyitókép: Bec Parsons / Getty Images

Mi tehetünk, hogy az ünnepek végre "maradéktalanul" teljenek?

Több 10 ezer forint értékű élelmiszer landol a kukában a karácsonyi időszakban egy átlagos négytagú család háztartásában – mondta Kasza Gyula, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Maradék nélkül programjának a vezetője érdeklődésünkre.

„Az egész éves élelmiszerpazarlásunk meghatározó része az ünnepnapokon keletkezik, ennek a hátterében az áll, hogy tulajdonképpen az ünnepeink nem kis részben az élelmiszerekről szólnak. Nagyon sok a vendégjárás ilyenkor, a vendégeket és a többi családtagot is igyekszünk ilyenkor kényeztetni. Kellemetlenek számít az, hogy ha menet közben elfogy valamilyen fogás, ezért a legtöbb családban ilyenkor igyekeznek egy kicsit túlgondoskodni, túl sokat főznek, és nem gondolják végig azt, hogy ezeknek a maradékoknak mi lesz később a sorsa” – vezette le a maradékképződés tipikus folyamatát Kasza Gyula.

A Nébih Maradék nélkül programjának vezetője az anyagi veszteségekről elmondta, hogy

az élelmiszervásárlásaink tizede kerül a kukába, ez az ünnepekkor fölmehet 15-20 százalékra is.

„Egy átlagos négytagú család egész éves anyagi vesztesége, ami élelmiszerpazarlásból ered, meghaladja a 120 ezer forintot, hogyha a karácsonyi időszakra vetítem, akkor több 10 ezer forintról beszélek” – mondta Kasza Gyula.

A szakértő tanácsai a túlvásárlás elkerülésére:

  • Amikor kidobunk valami élelmiszert, gondoljuk végig, miért lett ez a sorsa: túl sokat vásároltunk, megfeledkeztünk róla, elfelejtettük betenni a hűtőbe, nem címkéztük fel?
  • Bevásárláskor tervezzünk, jó ötlet a bevásárlólista, de az is segít, ha előtte otthon körbenézünk, mi fogyott el.
  • „A gyerekekkel érdemes átbeszélni a kérdést – mutatott rá Kasza Gyula –, mert az élelmiszerpazarlás nagyon sok esetben a rutinra vezethető vissza, rossz gyakorlatokra, és a gyerekeknél még van idő rendbe tenni ezeket a dolgokat.”
KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 22:19
×
×
×
×