Infostart.hu
eur:
398.53
usd:
338.56
bux:
100868.31
2025. július 23. szerda Lenke
Gumiabroncsok Környén, a Bridgestone Tatabánya Termelő Kft. kibővített gyárában az avatás napján, 2017. október 26-án.
Nyitókép: MTI Fotó: Máthé Zoltán

Világszintű problémára talált megoldást egy magyar cég

Autógumi és műanyag termékek kémiai elemeire bontását és így újrahasznosíthatóságát oldotta meg a magyar New Energy Kft. 80-85 százalékban újrahasznosíthatóvá tették az autógumit.

Európában évi csaknem 3,5 millió tonna autógumit gyártanak, és ez végül a szemétben végzi, legfeljebb egy kis részét használják ismét például játszóterek járólapjaként, egy másik egész kis részéből például gumibitumen lesz (a Molnak volt egy innovatív találmánya). Az autógumik nagy részét most elégetik, vagy építkezési anyagok hulladékaként hasznosítják.

A magyar New Energy Kft. évtizedes kutatás-fejlesztési programjának eredménye egy új megoldás, amellyel az autógumit ipari méretekben alapanyagaira lehet visszalakítani, és így újrahasznosíthatóvá válik. Vagyis

részben olaj lesz belőle, amit műanyaggá alakítanak tovább, részben korom, amit az autógumigyártásban használnak fel ismét, részben pedig acél lesz belőle, amire az acélipar a felvevőpiac

– ismertette az eljárás lényegét Ürge László, a magyar vállalkozást külföldi piacra segítő DBH Group nemzetközi tőkebefektetési cégcsoport igazgatósági tagja az InfoRádióban. Hozzátette: tudomásuk szerint

a világon elsőként történt meg az, hogy teljes egészében körforgásossá tették a gumit,

ipari méretekben.

A gumihulladékot egyfajta műanyagként kezelik a hulladékrendszerek – az új, alapanyaggá alakító technológia emiatt más műanyagok esetében is alkalmazható. Ezzel óriási mennyiségű, a folyókat, tengereket szennyező műanyag hulladéktól szabadíthatják meg a bolygót.

Felfigyeltek a technológiára többen a világ vezető vállalatai közül is. Az egyik legnagyobb vegyipari konszernnel, a BASF-fel ezen a héten írtak alá egy nagy szerződést, amelyben a BASF a magyar cégtől kapott, gumikból nyert pirolízisolajat visszaalakítja műanyaggá, ezáltal nem kőolajból gyárt műanyagot, hanem műanyaghulladékból. Ezzel a körforgásos gazdaságot alapozzák meg – mutatott rá Ürge László.

A magyar cég évi mintegy 4000 tonna pirolízisolajat szállít ezentúl a német BASF-nek.

KAPCSOLÓDÓ HANG

VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Több mint 130 ezer fiatal élete változott meg

Több mint 130 ezer fiatal élete változott meg

A ponthatárokat közzétették a felvi.hu oldalán és elkezdték kiküldeni az értesítő SMS-eket és e-maileket, valamint a Pont Ott Partik kivetítőin is folyamatosan jelennek meg az eredmények.

Hallgat a bírálókra az ukrán elnök

Volodimir Zelenszkij ígéretet tett arra, hogy benyújt parlamentben egy törvényjavaslatot, amely "megerősíti a jogrendet, és megőrzi a korrupcióellenes intézmények függetlenségét biztosító jogi normákat".
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.07.24. csütörtök, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Jó hír jött a vámháborúról, új csúcsra ugrott az S&P 500

Jó hír jött a vámháborúról, új csúcsra ugrott az S&P 500

Továbbra is a vámháború az egyik legnagyobb hajtóerő napjaink részvénypiaci mozgásai mögött, az ázsiai piacok nagyot ugrottak, miután Donald Trump bejelentette: "masszív megállapodást" sikerült kötnie Japánnal. Az újabb megállapodás nem csak Ázsiában, de globálisan is lökést adott a hangulatnak, emelkedtek az amerikai és az európai tőzsdék is. Utóbbihoz az is hozzájárult, hogy közel lehet a kereskedelmi megállapodás az EU és az USA között a kiszivárgó hírek szerint. Közben folytatódik a gyorsjelentési szezon is, a mai piaczárás után jelent például az Alphabet és a Tesla is.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×