eur:
393.28
usd:
363.16
bux:
72132.83
2024. július 8. hétfő Ellák
Nyitókép: Pixabay

Koronavírus - Ezt kell most csinálni az autókkal

Bár az autó olyan, mint egy személyes, mobil izolációs tér, beszálláskor vihetünk magunkkal fertőzést, és ugyanígy az utasok is hozhatnak a kis légtérbe kórokozókat.

A koronavírus élő szervezeten kívül nem pusztul el azonnal, rézfelületen akár négy órán át, kartonpapíron akár egy teljes napot, műanyag vagy nemesacél felületen pedig akár három napon át is fertőzőképes marad, ezért az autóban is érdemes fertőtleníteni.

Nem mindegy azonban, miként tesszük ezt - hívja fel a figyelmet az Origo cikke.

1. kérdés: mivel?

Olyan szerekkel tegyük ezt, amiket a háztartásban egyébként is tartunk erre a célra, de ne klórtartalmú szereket, vagyis fehérítőket. A hidrogén-peroxid károsíthatja az autó felületeit, az ammóniumos tisztítószereket pedig az érintőképernyőn tilos használni.

A meleg, szappanos vagy mosogatószeres víz is hatékony lehet az autóban, mert a koronavírus örökítő anyagát egy lipidburok (egyfajta zsír) veszi körbe, ami ha megsérül, a vírustest szétesik és inaktívvá válik.

Az autó legtöbb beltéri felületén használhatók és hatékonyak az alkoholos fertőtlenítők.

A háztartási boltokban kapható mikroszálas és antibakteriális nedves törlőkendők tökéletesen alkalmasak a felületek fertőtlenítésére, a kezelés után pedig ajánlott az autót alaposan kiszellőztetni, nekünk pedig legalább fél percen keresztül kezet mosni.

2. kérdés: hol?

Kívül a kilincsekkel (és az ajtó egyéb pontjaival, amit meg szoktunk érinteni beszálláskor) kezdjünk, aztán haladjunk tovább a tanknyílás és a csomagtartó zárjának környékére. Alaposabbak a szelepsapkákat, a motorháztető környékét a nyitó mechanizmusnál.

Belül előbb dobjuk ki az összes fölösleges papírt, zsebkendőt, esetleges ételmaradékot, ezeken sok kórokozó tenyészik. Utána kezdjük a fertőtlenítést a kormánykeréken, a váltógombon, a kézifékkaron, a bajuszkapcsolókon, az ablakemelőkön, a belső kilincseken és a szellőzőnyílásokon, mert ezekhez nyúlunk a leggyakrabban. Ne hagyjuk ki a biztonsági övet (a teljes hosszát kezeljük), a szellőzés vagy a légkondicionáló kapcsolópaneljét, a kesztyűtartó nyitóját, az ülés- és tükörállító karokat és gombokat, a könyöktámaszokat, valamint a modern autókban az érintőképernyőt sem.

3. kérdés: az üléseket is?

Ezek csak ritkán érintkeznek közvetlenül bőrfelülettel, de aki akarja, tisztíthatja.

  • A textil üléshuzatokat ki lehet mosni, van, amelyiket át lehet törölni alkoholos törlőkendővel, de arra ügyelni kell, hogy ne ázzanak át a fertőtlenítőszertől.
  • Ha bőrüléses az autó, az alkohol akkor is jó, mert nem károsítja a kárpitozott felületeket, viszont az intenzív, hosszan tartó átdörzsölés hatására a bőr kifakulhat, veszíthet a színéből. Fertőtlenítés után ajánlott ápolószerrel bekenni az üléseket.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.08. hétfő, 18:00
Lakatos Júlia
a Méltányosság Politikaelemző Központ stratégiai igazgatója
Elmaradt a szélsőjobboldali áttörés, de igazán kaotikus forgatókönyv valósult meg – Mi lesz most Franciaországban?

Elmaradt a szélsőjobboldali áttörés, de igazán kaotikus forgatókönyv valósult meg – Mi lesz most Franciaországban?

Meglepetésszerű eredmény született a magas részvétellel lezajlott francia nemzetgyűlési választások második fordulójában. Bár szinte minden felmérés a Marine Le Pen-féle Nemzeti Tömörülés győzelmét jósolta, az exit pollok szerint a baloldali pártok összefogása, az Új Népfront szerezte meg a legtöbb mandátumot, második helyre pedig az Emmanuel Macron elnök mögötti centrista Együtt formáció futott be. Úgy néz ki, a „republikánus front”, vagyis a baloldali és centrista jelöltek egymás javára történő visszalépése működött, és ezzel sokadszorra sikerült megakadályozni a szélsőjobboldal győzelmét. Az exit pollok alapján becsülhető erőviszonyok ugyanakkor azt mutatják, az abszolút többség senkinek nem lesz meg, ami bizonytalan helyzetet idézhet elő Franciaországban.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×