Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy az alapos kézmosás a koronavírus-járvány legfontosabb "fékberendezése".
Ezzel természetesen együtt jár az is, hogy tisztán kell tartani azt a tárgyat, amit nagy valószínűséggel a legtöbbet fogunk meg: a mobiltelefont. Ezt viszont nem tarthatjuk a csap alá, nem nyomhatunk rá kézfertőtlenítőt, legfeljebb a törülközővel nem ártunk neki.
A mobiltelefonok felületén - mint erre az Arizonai Egyetem kutatása is kitér - akár tízszer annyi baktérium is tanyázhat, mint egy vécéülőkén, a folyamatos érintés miatt.
A tanulmány - amelyet a 24.hu is szemlézett - azt vizsgálta, hogy mennyi ideig képes túlélni a koronavírus a különböző felületeken. Úgy találták, a kórokozó akár több napig is megmaradhat a levegőben, a réz, a karton, a műanyag, a rozsdamentes acél és az üveg felületeken.
Rengeteg anyaggal és eszközzel kárt lehet tenni egy mobilban, de egy - illetve kettő - törlőkendő, illetve némi szappan elegendő lehet a mobiltelefon tisztítására is, de aeroszol, fehérítő és dörzsölő hatású tisztítószer tilos, a kijelző védelmében.
Léteznek a világhálón különböző videók is arról, hogy érdemes pucolni kvázi legfontosabb személyes tárgyunkat, íme a Mashable változata:
A lépések:
- kapcsoljuk ki a készüléket
- húzzuk ki a falból, le a fülhallgatóról
- összekeverni kevés vizet és szappant
- az egyik kendőt áztassuk el, majd csavarjuk ki
- töröljük át a mobilt, de ne áztassuk el
- a tiszta kendővel töröljük szárazra!
A The Washington Post videójából egy csomó ellenjavallat is kiderül, le sem kell fordítani, mit ne csináljunk.