eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
Nyitókép: Pixabay.com

Szúnyoginvázió: itthon is lehet ok az aggodalomra, de nem a malária miatt

Trópusi betegségeket terjesztő szúnyogfajok jelennek meg Magyarországon, de a legtöbb trópusi kórt így is külföldön kapják el a magyar betegek. A nyugat-nílusi láz betegszáma tavaly erősen megugrott, idén azonban újra visszaesett, és a malária terjedésére sincs sok esély Magyarországon – mondta az InfoRádiónak Molnár Zsuzsanna, a Nemzeti Népegészségügyi Központ epidemiológusa.

Molnár Zsuzsanna felhívta a figyelmet, hogy

a nyugat-nílusi lázat Magyarországon is el lehet kapni, de a malária, a chikungunya- és a dengue-láz az országon belül nem terjed.

A nyugat-nílusi láz tünetei enyhe fejfájás, gyengeség, izomfájdalom és láz. Sokaknál ezekkel a tünetekkel folyik le a kór, de egyes esetekben, idős, krónikus betegséggel küzdő embereknél akár agyvelőgyulladás, idegrendszeri probléma is felléphet, sőt halálos is lehet a betegség.

A nyugat-nílusi láz esetében tavaly jelentősen megugrott az esetszám, idén nyáron azonban kevesebb megbetegedést jelentettek. "2017-ig 3 és 50 közötti éves megbetegedésszám volt Magyarországon jellemző.

2018-ban Magyarországon is, és Európában is különleges helyzet állt elő, amikor jelentősen megnőtt a megbetegedések száma.

Ez részben köszönhető annak, hogy a média felhívta a figyelmet, az orvosok gondoltak rá, és küldtek diagnosztikus mintát a Nemzeti Népegészséügyi Központ víruslaboratóriumába, illetve valószínű, hogy a tavalyi tavasz és nyár kedvezett a szúnyogok szaporodásának - magyarázta a szakember. - Ebben az évben, az elmúlt hétig összesen nyolc megbetegedésről szereztünk tudomást."

Váltóláz, mocsárláz, hansági láz – így nevezi a népnyelv a maláriát, amely Magyarországon is ismert betegség volt a múltban. A maláriát terjeszteni képes szúnyogok ma is megtalálhatók az országban, de a Magyarországon diagnosztizált betegek mégis külföldön fertőződtek meg,

Magyarországon tehát nem terjed a kór

- szögezte le a Nemzeti Népegészségügyi Központ epidemiológusa.

"Hiába vannak itthon az Anopheles-féle szúnyogok, ha nincsen olyan fertőzőképes ember, akiből a maláriát, a plazmaódiumot fel tudják venni. 1998 és 2018 között az évi esetszám 4 és 21 között változott. Meg lehet kongatni a vészharangot, és természetesen nagyon kell figyelni, ezért is van a szigorú járványügyi figyelőrendszer, ezért vannak a biológiai és ökológiai kutatások, de a malária terjedésére nem sok esély van jelenleg Magyarországon" – fogalmazott.

Molnár Zsuzsanna hozzátette, az ANTSZ honlapján éves bontásban és heti jelentések formájában is bárki nyomon követheti a fertőző betegségek előfordulásának esetszáma Magyarországon.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Jön a havazás, elkészültek az első térképek

Jön a havazás, elkészültek az első térképek

Jelentősebb havazásra figyelmeztet, ezért óvatosságot és a közösségi közlekedés előnyben részesítését kéri az autósoktól a Fővárosi Önkormányzat és a Budapesti Közművek. Közben a meteorológia intézet bemutatta azt a térképet, amelyen a várható havazás láthetó.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.22. vasárnap, 18:00
Prőhle Gergely
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programigazgatója
Százezreket, milliókat érő kincsek lapulhatnak az otthonodban - Ezekkel a játékokkal kaszálhatsz nagyokat

Százezreket, milliókat érő kincsek lapulhatnak az otthonodban - Ezekkel a játékokkal kaszálhatsz nagyokat

Otthonod különböző zugai valódi vagyonokat rejthetnek: például olyan régi legókészleteket, amelyek ma már komoly értéket képviselhetnek. Különösen igaz ez a bontatlan szettekre, amelyek ára akár az egekbe is szökhet. De ha nem vagy egy ilyen készlet birtokosa, egyes kutatások szerint akkor is érdemes fontolóra venned a legóba való befektetést, hiszen egyes kiadások ára jelentősen emelkedhet az idő múlásával. A 2024-es Lego ranglista megmutatja, melyek jelenleg a legértékesebb példányok, és miért aranyárban mérnek különböző darabokat.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×