eur:
408.03
usd:
375.17
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Rendőrök és mentők Budapest XI. kerületében, egy Lecke utcai társasház előtt 2023. január 12-én éjjel. Három intézkedő rendőrt késsel sebesített meg egy támadó Újbudán, egyikük belehalt sérüléseibe. A támadót elfogták.
Nyitókép: MTI/Mátyus Tamás

Hack Péter: akár tényleges életfogytiglani szabadságvesztésre is ítélhetik a rendőrgyilkost

A büntetőeljárás-jogász szerint nem mentő körülmény, ha esetleg drogot és/vagy alkoholt fogyasztott, a súlyosító körülmények viszont sorjáznak.

Sajtóinformációk szerint a drogteszt kábítószer jelenlétét mutatta ki annál a férfinél, aki a napokban Újbudán megölt egy rendőrt és megsebesített két másik járőrt.

Ez ugyanakkor a későbbi büntetőperben nem számít majd enyhítő körülmények – mondta el az InfoRádióban Hack Péter jogtudós, egyetemi tanár.

"A droghasználat eleve azt jelenti, hogy az illető tudatmódosító szer hatása alatt van. Ha ez önhibájából jön létre, akkor úgy kell tekinteni rá, mintha nem állt volna ilyen befolyás alatt, a büntetőjogi megítélése ugyanaz, mintha józanul, kiszámítható módon cselekedett volna" – mondta, és hozzátette: ebből a szempontból az alkohol és a drog ugyanolyan megítélés alá esik.

Mint Hack Péter rámutatott, a büntető törvénykönyv a kóros elmeállapot esetét szabályozza, kimondva, hogy nem büntethető az, aki a bűncselekményt az elmeműködés kóros állapotában követi el, illetve korlátlanul enyhíteni kell a büntetését annak, akinél ez a befolyás csak korlátozta a beszámíthatóságot.

"Ezek szakértői kérdések, szakértőnek kell állást foglalnia.

Ha ez az állapot azért jött létre, mert az elkövető alkoholt vagy drogot fogyaszt, akkor ez a büntethetőséget kizáró szabály nem érvényesíthető, a büntetőjogi felelősség korlátozására nem kerülhet sor"

– tette világossá Hack Péter.

Az emberek szerinte tudják, hogy az alkohol mit vált ki belőlük, de van az alkoholos befolyásoltságnak egy olyan kategóriája, amelyre viszont külön büntetőjogi kategória is vonatkozik: "valaki úgy kerül beszámíthatatlan állapotba az alkoholtól vagy drogtól, hogy ez egy betegséggel van összefüggésben, ez patológiás eset következménye. De ha ő korábban is drogozott, tudja, hogy drogot fogyaszt, nem abban a hiszemben fogyasztja, hogy az gyógyszer, nem megtévesztik, nem az italába csempészik, és ennek következtében tudatmódosult állapotba kerül, a büntetőjogi felelősségét úgy állapítják meg, mintha ez nem történt volna meg, és ugyanez vonatkozik az alkoholra is".

De súlyosító körülménynek számíthat-e a tudatmódosító megléte?

"A konkrét esetben – amennyit lehet tudni az ügyről a híradásokból – úgy tűnik, hogy az illető korábban már volt büntetve, droggal összefüggő erőszakos cselekmények miatt. Ez mindenképpen súlyosító körülmény lesz."

Hack Péter szerint

a körülmények alapján akár tényleges életfogytiglani szabadságvesztés is kiszabható büntetésként.

Viszont azt is tisztázta, hogy önmagában a drogfogyasztás külön nem büntethető, a droggal való kereskedés elvben igen.

"Az a cselekmény büntethető, amit drog hatása alatt elkövetett, ebben az esetben több ember sérelmére elkövetett emberölési kísérlet, hivatalos személy sérelmére, egyik esetben pedig befejezett emberölésről is szó van, tehát ezek többszörösen minősülő cselekmények a bírói gyakorlat szerint, ilyenkor a büntetési tételkeret felső határához közeli büntetési tételeket szabnak ki" – mondta Hack Péter.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×