eur:
412.94
usd:
390.84
bux:
79034
2024. november 27. szerda Virgil

Magyarországi korrupció gyanújával vizsgálódnak a Porr ellen

Kenőpénz fizetésének gyanújával folyik vizsgálat Ausztriában a Porr építési vállalat ellen, többek között egy magyarországi tanácsadói szerződéssel összefüggésben - írta szerdán a Falter című osztrák hetilap.

A lap értesülése szerint az osztrák ügyészség több olyan kifizetést is vizsgál, amelyet a Porr egy osztrák lobbista, Peter Hochegger Astropolis nevű vállalatának teljesített. Az egyik ilyen számla egy 25 ezer eurós - mintegy hétmillió forint - , magyarországi autópálya-építéssel kapcsolatos tanácsadói szerződésről szól.

A Porr visszautasította a vesztegetés vádját és kijelentette, hogy a 25 ezer eurós összeg kifizetése sem az osztrák, sem a magyar jogot nem sértette.

Az osztrák ügyészség elhárította a sajtó érdeklődését, azzal az indoklással, hogy folyamatban lévő ügyről nem nyilatkoznak.

A Falter egy Ausztriában közel egy éve húzódó, nagyszabású korrupciós üggyel összefüggésben reppentette fel a Porr elleni vizsgálatok hírét. Hochegger és egy másik lobbista, Walter Meischberger tavaly ősszel önfeljelentést tett az osztrák adóhatóságnál, amiért nem fizették be az adót a 2004-ben a Buwog állami ingatlankezelő privatizációjakor kapott tízmillió eurós tiszteletdíjuk után.

A hetilap a birtokába került nyomozási iratokra hivatkozva azt írta, hogy a Buwog-ügy mellett immár Meischbergernek és Hocheggernek a Porrtól kapott egyes tiszteletdíjait is vizsgálja az ügyészség.

A Falter értesülése szerint Hochegger a 25 ezer euróval kapcsolatban azt mondta a vallomásában, hogy a Porr "tudni akarta, milyen a hangulat a magyar kormányban a beruházások terén", ezért ő "kutatással bízott meg több embert".

A cikk szerint Horst Pöchhacker, az építőipari vállalat volt vezetője azt állította, "elszámolási gond" volt a cég és a magyar bürokrácia között, egy autópálya-projekttel kapcsolatban több millió euró honorárium kinnlévőségük volt "rossz tárgyalási alap" miatt. A 25 ezer eurós kifizetés hatására "hirtelen létrejött a tárgyalókészség". "Néha egyszerűen csak úgy hiszem, hogy valaki a kapcsolatai révén hatást tudott elérni" - fogalmazott.

Időpontot nem jelölt meg a Falter a kifizetéssel kapcsolatban.

Az akkori pénzügyminiszterhez, Karl-Heinz Grasserhez közel álló Meischberger és Hochegger összesen egyszázalékos jutalékot kapott a Buwog privatizációjakor. Önfeljelentésük nyomán az ügyészség mások mellett a volt miniszter ellen is nyomozást indított, hivatali visszaélés és hűtlen kezelés gyanújával. A Cipruson bejegyzett Astropolis cég neve a Buwog-vizsgálatban is felmerült, a bécsi ügyészség az ottani hatóságoktól betekintést kért a cég számláiba.

Címlapról ajánljuk

Szájer József: a gondolataimat mostantól elmondom, de nem térek vissza a hivatásos politizáláshoz

A politika egy bizalmi műfaj, és ezt a bizalmat én eljátszottam, viszont gondolkodóként talán tudok olyanokat mondani még, ami figyelemre méltó, és ami esetleg érdekes lehet – mondta Szájer József, a Szabad Európa Intézet igazgatója, a Fidesz korábbi európai parlamenti képviselője. Az InfoRádió Aréna című műsorában kifejtette, hogy miként reformálná meg az Európai Uniót és arról is beszélt, milyen változást hozhat Donald Trump elnöksége.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.28. csütörtök, 18:00
Demeter Szilárd
a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×