Infostart.hu
eur:
399.01
usd:
339.59
bux:
100310.98
2025. július 23. szerda Lenke
zöld szem
Nyitókép: Pixabay

Az ilyen ember totális ritkaság - Ön hányat ismer közülük?

Jelenleg a világ népességének mindössze 2 százaléka rendelkezik zöld szemekkel, így ez a legritkább szemszín a világon.

A szemszín az egyik legszembetűnőbb emberi tulajdonság, amelynek öröklődése és eloszlása régóta foglalkoztatja a tudósokat. Bár korábban egyszerűnek tűnt a szemszín öröklődésének magyarázata, ma már tudjuk, hogy ez egy összetett genetikai folyamat eredménye.

A legújabb kutatások szerint a zöld és a szürke szemszín a legritkább, míg a barna a leggyakoribb világszerte - írja a Portfolio a VerywellHealth alapján.

A szemszín kialakulásáért felelős pigmentek termelődését több gén befolyásolja. Ezek közül kiemelkedik az OCA2 gén szerepe, amely a melanin, az eumelanin és a feomelanin termelődését szabályozza.

E pigmentek egyedi kombinációja és koncentrációja határozza meg egy személy szemszínét.

A leggyakoribb szemszínek közé tartozik:

  • a barna,
  • a kék,
  • a mogyoróbarna és
  • a zöld.
Ezek közül utóbbi a legritkább, a világ népességének csupán 2 százalékánál fordul elő.

A barna szemszín ezzel szemben rendkívül elterjedt: a világ népességének közel 80 százalékánál megfigyelhető.

Érdekes tény, hogy a kutatók szerint 10 000 évvel ezelőtt mindenkinek barna szeme volt.

Egy genetikai mutáció úgy befolyásolta az OCA2 gént, hogy lényegében egy 'kapcsolót' hozott létre, amely kikapcsolta a barna szem előállításának képességét a mutációval rendelkező személyben - állítják a tudósok.

Ez alapján feltételezik, hogy minden kék szemű ember egy közös őstől származik, aki rendelkezett ezzel a mutációval.

A szemszín eloszlása földrajzi tényezőktől is függ. Az Egyenlítőtől távolabb élő népcsoportok szeme és bőre általában világosabb, míg a melegebb, Egyenlítőhöz közelebbi régiókban a sötétebb szem és bőrszín a gyakoribb.

Címlapról ajánljuk
A szakértő elmondta, mi szükséges ahhoz, hogy létrejöjjön a Zelenszkij–Putyin találkozó

A szakértő elmondta, mi szükséges ahhoz, hogy létrejöjjön a Zelenszkij–Putyin találkozó

A tervek szerint a héten Isztambulban tárgyal az orosz és az ukrán delegáció a háborút érintő legfontosabb kérdésekről. Seremet Sándor, az Eurázsia Központ és a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója az InfoRádióban elmondta: a találkozón inkább technikai részletekről egyeztethetnek a felek, az elmúlt időszak fejleményei alapján kevés az esély arra, hogy közeledjenek egymáshoz az álláspontok.

Faragó Tamás: most már a spanyol válogatott is félhet a magyaroktól

A kreativitásával tudta megnyerni a Szerbia elleni világbajnoki elődöntőt a férfi vízilabda-válogatott – mondta az InfoRádióban Faragó Tamás. A Nemzet Sportolója szerint Varga Zsolt együttese most olyan lendületben van, hogy megnyeri a csütörtöki finálét is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.07.23. szerda, 18:00
Hegyi Zsolt
a MÁV-csoport vezérigazgatója
Nem találtak irányt az amerikai tőzsdék

Nem találtak irányt az amerikai tőzsdék

A kereskedelmi háborús hírek és a vállalati gyorsjelentésekkel kapcsolatos várakozások mozgatják a napokban a tőzsdéket, a héten megkezdik a jelentési szezont az amerikai technológiai nagyvállalatok is, amelyeknek nagy szerepük volt az amerikai indexek idei csúcsdöntésében és amelyek az amerikai vállalati profitok emelkedéséből is nagyban kiveszik a részüket. Az ázsiai tőzsdéken nem volt határozott irány ma reggel, de a kínai index többhónapos csúcsra emelkedett a tibeti gát építésének hírére, míg az európai indexek csökkenéssel nyitottak és napközben sem javult a hangulat. Itthon a nap eseménye az MNB kamatdöntése volt, ami nem okozott meglepetést, ezt követően az amerikai részvényindexek töltötték egyértelmű és határozott irány nélkül a napot.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×