eur:
410.64
usd:
393.87
bux:
0
2024. december 28. szombat Kamilla
zöld szem
Nyitókép: Pixabay

Az ilyen ember totális ritkaság - Ön hányat ismer közülük?

Jelenleg a világ népességének mindössze 2 százaléka rendelkezik zöld szemekkel, így ez a legritkább szemszín a világon.

A szemszín az egyik legszembetűnőbb emberi tulajdonság, amelynek öröklődése és eloszlása régóta foglalkoztatja a tudósokat. Bár korábban egyszerűnek tűnt a szemszín öröklődésének magyarázata, ma már tudjuk, hogy ez egy összetett genetikai folyamat eredménye.

A legújabb kutatások szerint a zöld és a szürke szemszín a legritkább, míg a barna a leggyakoribb világszerte - írja a Portfolio a VerywellHealth alapján.

A szemszín kialakulásáért felelős pigmentek termelődését több gén befolyásolja. Ezek közül kiemelkedik az OCA2 gén szerepe, amely a melanin, az eumelanin és a feomelanin termelődését szabályozza.

E pigmentek egyedi kombinációja és koncentrációja határozza meg egy személy szemszínét.

A leggyakoribb szemszínek közé tartozik:

  • a barna,
  • a kék,
  • a mogyoróbarna és
  • a zöld.
Ezek közül utóbbi a legritkább, a világ népességének csupán 2 százalékánál fordul elő.

A barna szemszín ezzel szemben rendkívül elterjedt: a világ népességének közel 80 százalékánál megfigyelhető.

Érdekes tény, hogy a kutatók szerint 10 000 évvel ezelőtt mindenkinek barna szeme volt.

Egy genetikai mutáció úgy befolyásolta az OCA2 gént, hogy lényegében egy 'kapcsolót' hozott létre, amely kikapcsolta a barna szem előállításának képességét a mutációval rendelkező személyben - állítják a tudósok.

Ez alapján feltételezik, hogy minden kék szemű ember egy közös őstől származik, aki rendelkezett ezzel a mutációval.

A szemszín eloszlása földrajzi tényezőktől is függ. Az Egyenlítőtől távolabb élő népcsoportok szeme és bőre általában világosabb, míg a melegebb, Egyenlítőhöz közelebbi régiókban a sötétebb szem és bőrszín a gyakoribb.

Címlapról ajánljuk
A kegyelmi ügytől a nemzeti konzultációig – Magyarország egy éve

2024
A kegyelmi ügytől a nemzeti konzultációig – Magyarország egy éve

A 2024-es év fordulatot hozott a magyar belpolitikában. Megjelent egy új szereplő, majd egy párt, maga mögé állította az ellenzéki szavazókat, és két nagy szemben álló politikai tábor alakult ki az országban. Az InfoRádió összeszedte 2024 legfontosabb belpolitikai eseményeit.
VIDEÓ
Összeveszhet Ukrajna és Szlovákia az orosz gáz miatt, újabb magasrangú orosz tisztet likvidáltak volna az ukránok

Összeveszhet Ukrajna és Szlovákia az orosz gáz miatt, újabb magasrangú orosz tisztet likvidáltak volna az ukránok

Kemény árampiaci megtorló lépést helyezett kilátásba Robert Fico szlovák miniszterelnök amiatt, hogy az ukránok miatt nem folytatódik januártól az orosz gáz ukrajnai tranzitja, és személyesen is Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt hibáztatta azért, hogy nem lett még tűzszünet. Közben megkapta Ukrajna az első amerikai LNG-szállítmányt Görögország felől, ami az oroszok által elpusztított ukrajnai energetikai infrastruktúra miatt is hasznos pótlás lehet. Az orosz FSZB pedig azt jelentette be, hogy meghiúsított egy-egy trükkös célzott támadást egy magasrangú katonatiszt és egy katonai blogger ellen, mert valaki meghekkelte a folyamatot, amely kapcsán hordozható hangszóróba rejtett pokolgép robbant volna. Szombati orosz-ukrán háborús hírfolyamunk az alábbiakban olvasható.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×