A vádirat szerint a Németországban élő, de hosszabb időszakokat a Veszprémhez közeli Márkón is eltöltő házaspár Németországban személyszállítással foglalkozó céget alapított. 2015 elején elhatározták, hogy a kialakuló migrációs hullámot kihasználva sofőröket toboroznak, és harmadik országbeli illegális bevándorlók Budapestről Németországba szállításával tesznek szert nagyobb jövedelemre.
Tervük megvalósítása érdekében a házaspár megállapodott az ügy Magyarországon élő, szenegáli állampolgár vádlottjával, hogy a férfi a Németországba tartó migránsok, míg a két magyar elkövető a sofőrök, s így az utazás szervezését végzi.
A házaspár az interneten keresett gépkocsivezetőket, akiknek bejelentett németországi állást ígértek azzal, hogy a próbaidő alatt saját autójukat kell használniuk. A legális tevékenység látszatát keltve a sofőröknek különböző nyomtatványokat, szerződéseket is küldtek.
A sofőröket a férj utasításai szerint közvetlenül az asszony irányította, adta meg az úticélt, hol kell felvenniük az utasokat, kinek a nevére és mekkora összeget kell a viteldíjból átutalniuk. A menekülteket többször a szenegáli férfi kísérte a sofőrökhöz, és adta át nekik a legális utak árának többszörösét kitevő pénzösszegeket.
A menekülteket a sofőröknek Németországba, néhányszor Csehországba, illetve előfordult, hogy Ausztriába kellett vinniük,
majd vasútállomásokon vagy más forgalmas helyeken tették ki őket.
A tizenhárom megvádolt gépkocsivezető a körülmények alapján tudta, hogy migránsok illegális külföldre juttatásával szervezetten foglalkozó csoport tevékenységében működik közre.