Ismét elindította a Nagy Téli Madárles elnevezésű közösségi adatgyűjtését a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME), amely február február 28-ig várja a lakosságtól az információkat a kertekben, parkokban, etetők környékén megforduló madarakról. A számolásban bárki részt vehet, nem feltétel a természetismereti képzettség. Az adatok feltöltéséhez nem kell más, csak egy mobiltelefon vagy egy jegyzetfüzet. Az egyesület az adatrögzítés és -beküldés egyszerűsítése érdekében továbbfejlesztette a Turdus (a rigófélék tudományos családneve) nevű mobiltelefonos applikációt, amit eddig csak szakmai adatgyűjtésre használtak, az új modulok bevezetésével azonban már mindenki számára elérhetővé vált. Az alkalmazás lényegesen megkönnyíti a megfigyelést, mivel azonnal rögzíti a bevitt adatokat, az eltelt idő mérésével segít tartani a 30 perces időtartamot, de
segítséget nyújt a fajok meghatározásában is.
Az MME szóvivője az InfoRádióban elmondta: a 2022–2023-as téli időszakban 1410 megfigyelési helyszínről 825 adatközlőtől kaptak különböző információkat, és akkor összesen 121 madárfajt, mintegy 85-86 ezer egyedet figyeltek meg a kezdeményezés résztvevői. Ehhez képest az előző, 2023–2024-es téli időszakban már többen csatlakoztak az adatgyűjtő programhoz, ugyanis 944-en jelentkeztek, akik 141 madárfaj több mint 204 ezer egyedét számolták meg.
Orbán Zoltán ugyanakkor hozzátette: nem statisztikai versenyként fogják fel az adatgyűjtést, hanem az a cél, hogy évek múlva rendelkezésre álljon egy nagy adatbázis alapvető fontosságú információkkal Magyarország téli madárállományainak alakulásáról, illetve a klímaváltozás különböző hatásairól.
Az eddigi adatokból inkább arról lehet bizonyos következtetéseket levonni, hogy hányan vettek részt a megfigyelésekben, miként változtak az időjárási körülmények évről évre nemcsak Magyarországon, hanem az egész északi féltekén is, illetve össze lehet hasonlítani egy-egy régió, terület vagy vármegye adatait. „Minél több információ gyűlik össze az évek alatt, annál pontosabb következtetéseket lehet levonni, az egyik fő szempont pedig a klímaváltozás hatásainak vizsgálata lesz a jövőben” – magyarázta a szóvivő.
Az MME közönségszolgálatához az elmúlt 10-15 évben egyre gyakrabban és
egyre nagyobb számban érkeztek aggódó bejelentések, amelyek szerint jelentősen csökkent a téli madáretetők forgalma. Ezek a következtetések azonban korlátozott mennyiségű megfigyelésen alapultak,
amelyek Orbán Zoltán szerint sokszor „torz képet” mutattak. Ennek kiküszöbölésére indították el a Nagy Téli Madárles kezdeményezést, amely egy citizen science (közösségi tudomány) jellegű kutatás, és nagy előnye, hogy nem néhány tucat szakértő gyűjt és jegyez fel adatokat a madarakról, hanem bárki részt vehet a számolgatásban. Az MME szóvivője szerint ezzel a módszerrel sokkal értékesebb, bővebb adatbázis alakítható ki viszonylag rövid idő alatt, hiszen az ország teljes területéről futnak be az adatok, megfigyelések.
Az érdeklődőknek a már említett Turdus alkalmazásban a regisztrációt követően a Téli madárles ikonra kell kattintaniuk. A további teendőket, feladatokat egy videóban foglalta össze a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület.
Orbán Zoltán szerint egy nagyon felhasználóbarát applikációt sikerült kifejleszteni, ami méri a 30 perces megfigyelést, valamint elérhető egy több tucat fajt tartalmazó madárhatározó felület is. A gyakorlatban csak annyit kell tenni, hogy rá kell bökni annak a madárnak a képére, amilyet láttunk, és máris betölti róla a legfontosabb adatokat az applikáció. A szóvivő hozzátette: nagy előnye az internetes, digitális hátterű adatgyűjtő felületeknek, hogy azonnal frissül a feltöltött adatokkal az adatbázis, amelyeket rögtön látnak az információkat feldolgozó munkatársak.
Aki pedig nem szeretne okostelefont használni az adatok feltöltéséhez, az letöltheti ennek az ismertetőnek az utolsó oldalán található adatlapot is, azonban az ide rögzített adatokat még fel kell töltenie az internetes adatbázisba.
A Nagy Téli Madárles megfigyeléseit elsősorban madáretetők környékén kell végezni. Ennek megfelelően olyan helyet érdemes választani, ahol egy olyan madáretető vagy valamilyen természetes táplálkozóhely van, amit a madarak rendszeresen látogatnak télen. Fontos az is, hogy legyen egy kényelmes megfigyelő hely, ahonnan jó a rálátás és ahonnan több héten keresztül van lehetőség a madarak számlálására. Ha kiválasztottuk a megfigyelés helyét, akkor lehetőség szerint az egész szezonban onnan végezzük a megfigyeléseket.
Lehetőség szerint a délelőtti órákban számoljunk, és minden esetben 30 percig tartson a megfigyelés.
Fontos, hogy mindig rögzítsük a számlálások kezdésének időpontját. Ha a Turdus alkalmazást használjuk az adatok rögzítésére, akkor elindul az idő mérése, és értesítést küld az applikáció a számlálás végéről is. A 30 perc alatt lehetőség szerint végig a megfigyeléssel foglalkozzunk, ha bármi miatt 5-10 perc kimaradna, akkor érdemes újrakezdeni a számlálást.
A madarak azonosítása az etetőnél kritikus fontosságú a rögzített adatok minősége és a Nagy Téli Madárles sikere szempontjából. Mivel viszonylag kevés madárfaj keresi fel a legtöbb etetőt, ezek a fajok egy kis gyakorlással és gondos megfigyeléssel könnyen meghatározhatók. Az MME azt javasolja, hogy az érdeklődők ismerkedjenek meg az etetők környékén megforduló madarakkal, első körben a Téli madárles poszter tanulmányozásával, ami itt érhető el, minden további információval együtt.
Számtalan további lehetőség van a madárfajok megismerésére, kezdve az mme.hu Tudástárában elérhető Magyarország madarai oldalakkal vagy a Madárhatározó applikációval. A Turdus applikáció Téli madárles moduljában is megtalálhatók a 24 leggyakoribb faj határozását segítő képek, de hosszabb távon egy terepi határozókönyv beszerzése is hasznos lehet az egyesület javaslata szerint.
Ha nem tudunk azonosítani egy madarat, azt tanácsolják, hogy írjuk le, hogy néz ki vagy fotózzuk le. A meghatározásban, azonosításban segít, ha külön szemrevételezzük az adott madár bélyegeit, méretét, jellegzetes formáját, mintázatát és színeit. Mindig jegyezzük fel, hogy mikor és hány madarat láttunk, hogy a megfigyelést hozzáadhassuk a számláláshoz, ha később már tudjuk azonosítani a fajt.