Nem a legrózsásabb a munkavállalók helyzete a Magyar Postánál – mondta az InfoRádióban a Postások Független Érdekvédelmi Szövetségének elnöke. Pfeifer Tamás ismertetése szerint a munkavállalók nagyjából fele garantált bérminimumért dolgozik, ami a kötelezően biztosítandó 348 800 forint. Az egyik szakszervezet a bérmegállapodások során abban egyezett meg decemberben a munkáltatóval, hogy 350 ezer forintra emelik ezt az összeget, ami gyakorlatilag megegyezik a bérminimummal. A szakszervezeti vezető hangsúlyozta, hogy az alacsony bérek miatt nagyon sok a betöltetlen állás a Magyar Postánál.
Pfeifer Tamás arról is beszámolt, hogy az utóbbi két évben nagyságrendileg négyezer fővel csökkent a Magyar Posta munkavállalóinak a száma, a távozók döntő része azokon a postákon dolgozott, amelyeket az 1500 fő alatti településeken zárt be a Magyar Posta. A tájékoztatása szerint összesen 659 hivatal zárt be. A nagyobb városokban is több helyen csökkent a munkavállalói létszám.
"Nagyon sokan azért mondanak fel, mert alacsony a fizetés, ráadásul ahogy csökken a létszám, a maradókra egyre több feladat hárul, többeknek két-három munkakört kell ellátniuk, helyettesíteniük" – mondta Pfeifer Tamás.
Úgy véli, akkor lehetne érdemi bérfejlesztést végrehajtani, ha a postai árbevétel nagyságrenddel növekedne, ugyanakkor nem lehet az egekbe emelni a szolgáltatás árát, mert akkor az ügyfelek alternatív lehetőséget keresnek. Már így is egyre több digitális lehetőség van, ezért egyre kevesebben mennek be a postára.
"Egy egyszeri jelentősebb bérfejlesztésre lenne szükség, mert
a jelenlegi megfizetettséggel nehéz új munkaerőt toborozni, de még a meglevőt is megtartani"
– hangsúlyozta a szakszervezeti vezető, hozzátéve, hogy van egy béren kívüli ösztönző rendszer is, de a feltételek teljesítése egyre nehezebb, így bizonytalan, hogyan a postások el tudják érni azt a teljesítményt, amivel jogosultak a juttatásra.