Vaszkó András, a HungaroMET meteorológusa az InfoRádióban elmondta: az időjárásban a dinamikus időszak ilyenkor nem szokatlan. Az elmúlt években is volt arra példa, hogy ha erős a nyugati áramlás, mint ahogy most megerősödött, akkor nyugatról kelet felé haladva egymást érik az időjárási frontok, nemcsak nálunk, hanem az egész kontinensen. Az ilyen áramlással érkező hidegfrontok azonban, mint ahogy például a holnapi is, nem, vagy csak alig hoznak érzékelhető lehűlést. Majd a pénteken fölöttünk vonuló frontrendszer mögött érkezik más légmozgás, ugyanis akkor nem északnyugatira, hanem északira fordul a szél, ami jóval hidegebb levegőt fog hozni.
Ami pedig a hőmérsékleteket illeti, valóban szokatlan ez az enyhe idő. Hétfő reggel délnyugaton 13 fok is előfordult már, és még csak a reggeli órákat írtuk akkor. A napi maximum hőmérsékleti rekordok ezekben a napokban az országban 16-17 fok körül alakulnak, és van esély arra, hogy a következő napokban legyen olyan nap csütörtökig, amikor valamelyik legalább egy, de akár több maximum hőmérsékleti rekord is megdől – mutatott rá Vaszkó András.
Az Európa nyugati, észak-nyugati része fölött örvénylő ciklonhoz kapcsolódik a most érkezett szubtrópusi eredetű légtömeg, amely a kontinens déli és középső részét már teljes egészében meghódította. Az említett ciklon okozott a hideg légtömegben kiterjedt havazásokat a Brit-szigetek térségében az elmúlt hétvégén. "Nálunk ilyet nem fog okozni, mert a ciklonnak az igen enyhe levegője érte el hazánkat. Ez eleinte a magasban volt érezhető, aztán ahogy feltámadt a déli, délnyugati szél a tegnap esti, éjszakai órákban, úgy kezdett el egyre meredekedni az idő, tehát a szokásossal ellentétes módon éjszaka nem csökkent, hanem emelkedett a hőmérséklet az ország döntő többségén, a Dunántúl, illetve az Alföld nagy részén" – sorolta a meteorológus.
Délelőtt az Északi-középhegység tágabb környezetében, a főváros térségében, a Dunántúl északkeleti részén, valamint a Fertő vidékén még kevésbé lehetett érezni az enyhe levegő hatását a talaj közelében, ugyanis ezeken a tájakon még nem indult be a légmozgás, így inkább csak kevéssel fagypont fölött, néhol még mindig fagypont körül alakult a hőmérséklet hétfő délelőtt. Ám ebben a térségben is emelkedni fog a nap folyamán a hőmérséklet, ahogy erőre kap a déli, délnyugati szél.
A hőmérséklet csúcsértéke az ország déli, délnyugati részén néhol a 15 fokot is elérheti, sőt meg is haladhatja, de az ország nagy részén is 10 fok fölött lesz.
Kivétel az Északi-középhegység térségében, ahol 5 fok alatti csúcsértékek is elképzelhetőek.
Kedden sem várható hőmérsékleti változás, még továbbra is bőven 10 fok fölötti maximumokra számíthatunk, miközben a déli tájakon, a 15 fokot is meghaladja a csúcsérték. Változatlanul kivételt képez az ország északkeleti része. Aztán érkezik egy hidegfront, kedden a délutáni óráktól megnövekszik északnyugat felől a felhőzet, egyre többfelé várható eső, estétől a magasabban fekvő helyeken néhol havazásból is válthat átmenetileg a csapadék.
Nagyon hideg szerdán se lesz, ekkor is az ország nagyobb részén 10 fok körül alakul a csúcsérték, leszámítva az Északi-középhegység térségét.
Csütörtökön egy újabb ciklon előoldalán ismét enyhe levegő érkezik a magasban, ami aztán a talajon is érezteti a hatását, újra lehetnek 15 Celsius-fok fölötti csúcsértékek az ország déli részén,
és változatlanul az északkeleti országrészben lesz a hidegebb, ott lesz a legalacsonyabb a maximum hőmérséklet továbbra is 10 fok alatt maradhat. Ekkor is sokfelé lesz erős, viharos a délnyugati, déli szél. Napközben még lehet napsütés a változó felhőzet mellett, aztán este egy újabb frontrendszer éri el térségünket, egyre többfelé várható csapadék.
Ez a frontrendszer már erősebb lesz, ugyanis a hátoldalán pénteken fagyos légtömeg beáramlása kezdődik meg, emiatt az esőt egyre többfelé válthatja fel nyugat felől havas eső, havazás, és visszaesik a hőmérséklet a hétvégén a január közepének megközelítőleg megfelelő csúcsértékekre, tehát gyengén pozitív maximumokra és fagyos éjszakákra számíthatunk.