eur:
410.9
usd:
392.32
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Nyitókép: Pixabay

EM: van elég gáz - jöhet a hideg tél

November elején is célérték feletti a hazai gáztárolók töltöttsége - közölte az Energiaügyi Minisztérium (EM)

az uniós elvárás szerinti 90 százalékos mutató már az ősz elejére teljesült. A tárolói töltöttség - jócskán 93 százalék feletti értékkel - szeptember-október fordulójára tetőzött Magyarországon. Azóta hűvösebb az idő, fogyni kezdett a készlet, de a novemberi határidőre így is magabiztosan az előírt szint felett alakul a hazai adat.

A 6 milliárd köbméteres tartalék több annál, mint amennyi az előző fűtési szezonban összesen elfogyott, ez a mennyiség a tavalyi egész éves lakossági felhasználás kétszerese. Mint hangsúlyozták, a magyar családok ellátását biztosítják, a rezsicsökkentésnek köszönhetően ráadásul Európa legalacsonyabb árain teszi ezt a kormány. A földfelszín alatti gáztárolóval rendelkező tagállamokat 2022 óta kötelezi uniós rendelkezés arra, hogy létesítményeiket

a fűtési szezon kezdetére kapacitásuk legalább 80 százalékáig töltsék fel, e közös célérték tavalytól emelkedett a 90 százalékra november elsejei határidővel.

Ennek ütemezett elérése érdekében a szabályozás országonként eltérő köztes szinteket is rögzít. Az uniós elvárást február, május, július és szeptember után november elsején is meghaladja a magyarországi földgáztárolók töltöttségi aránya, amely jelenleg 91 százalékos, idén tehát az öt feltöltési célérték mindegyike hiánytalanul és határidő előtt teljesült.

Magyarország egymást követő két időszakban múlta felül az uniós elvárást a gázfelhasználás visszafogásában is. A tagállamoknak az előző öt év átlagához képest 15 százalékos csökkenést kellett elérniük. A hazai megtakarítás mértéke a kötelező szintet jelentősen felülmúlva 20 százalékos volt tavaly után idén áprilisig is.

Magyarország 2024 első három negyedévében a megelőző esztendő azonos időszakához képest 5,2 százalékkal kevesebb földgázt használt fel,

az energiaválság előtti évhez, 2021-hez mérten közel 2 milliárd köbméterrel alakult alacsonyabban a gázfogyasztás idén januártól szeptemberig. A várakozások szerint az egész éves felhasználás 8 milliárd köbméter alatt maradhat 2024-ben. A mérséklődő igények különösen a magas készletszint miatt erősítik az ellátás biztonságát, csökkentik Magyarország importkitettségét és a hazai károsanyag-kibocsátást.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×