A Ficsak támogatja továbbá, hogy nem vihető be olyan tárgy az iskolákba, ami a közbiztonságra veszélyes, aminek birtoklása büntetendő, vagy 18. éven aluliak számára nem értékesíthető.
Közleményükben azt írják, hogy a készülékek azon túl, hogy megzavarják a tanórák menetét, elterelik a diákok figyelmét, sajnos adatvédelmi kérdéseket is felvetnek, valamint nagyobb teret adhatnak az online zaklatásnak (bullying), illetve erősíthetik az okostelefon-függést is.
Emlékeztetnek ár, hogyaz okoseszközök iskolákban való korlátozása nem újszerű gondolat: Franciaországban már 2018. óta tilos az általános- és középiskolákban a tantermekben és az udvarokon a készülékek használata, kivételt egy vészhelyzet jelenthet, vagy ha a használat oktatási célból szükséges. Hasonló elvek alapján Olaszország és Portugália is bevezette már ezt az intézkedést.
Az UNESCO 2023-as jelentése is szigorú fellépést javasol a témában. A szervezet szerint megbízható adatok mutatják, hogy az okostelefon-használat növekedése rontja a tanulmányi eredményeket, az eszközök fizikai közelsége pedig nehezíti a koncentrációt.
A Ficsak bízik abban, hogy "ez a mostani intézkedés nagy előrelépést jelent a fiatalok mentális egészségének megőrzésében, az oktatás megreformálásában."