eur:
408.88
usd:
375.26
bux:
74214.3
2024. november 5. kedd Imre
Egy fiatal a felvételi értesítőjét mutatja telefonján a Kulturális és Innovációs Minisztérium, az Oktatási Hivatal és a HÖOK Közhasznú Nonprofit Kft. közös szervezésében megrendezett Pont Ott Parti felvételi eredményváró rendezvényen a Budapest Parkban 2024. július 24-én. Immár második éve több mint 90 ezren jutottak be a megújult, versenyképes magyar felsőoktatásba! – közölte a Kulturális és Innovációs Minisztérium a felsőoktatási ponthatárok esti kihirdetése után.
Nyitókép: MTI/Lakatos Péter

Négyből három jelentkezőnek sikerült – de itt még nincs vége

A tanárszakok a második legnépszerűbb képzések a felsőoktatásban. A szakminisztérium és az Oktatási Hivatal vezetői sajtótájékoztatón értékelték a szerdán lezárult egyetemi felvételik tapasztalatait.

90 334 fiatal nyert felvételt az egyetemekre, amely azt bizonyítja, hogy a megújult magyar felsőoktatás vonzó és versenyképes – mondta a kultúráért és innovációért felelős miniszter. Hankó Balázs kiemelte, hogy 2022-höz képest megduplázódott, 12 759-re emelkedett a tanárszakokra felvettek száma, ami a második legnépszerűbb képzés. A tárcavezető azt is fontos eredménynek tartja, hogy minden második fiatal vidéki egyetemre került be, és minden ötödik felvett 30 év feletti, vagyis munka mellett tanult tovább.

Hankó Balázs felidézte, hogy két éve újították meg a felvételi eljárást, amelynek köszönhetően a pontszámuk 20 százalékáról önállóan dönthetnek az egyetemek. „Saját maguk dönthettek arról, hogy a felvételi eljárásban mire adnak plusz pontot, mennyit ér az emelt szintű érettségi, és például milyen sporttöbbletpontokat adnak” – magyarázta a tárcavezető, hozzátéve: „nőtt az intézményi autonómia, nőtt a versenyképesség, nagyobb lehetőség van a jelentkezőknek és az egyetemeknek az egymásra találásra, úgy is mondhatnám, hogy kialakuljon kettőjük között a kémia.”

Folyamatosan emelkedik a nemzetgazdasági szempontból különösen fontos műszaki, informatikai, természettudományos és egészségügyi szakokra felvettek száma is. Ezt már a felsőoktatásért felelős államtitkár mondta. Varga Bajusz Veronika hozzátette,

tízből nyolc diák állami ösztöndíjjal tanul tovább, a diploma pedig átlagosan másfélszeres bérszorzót jelent, és másfél hónap után el lehet vele helyezkedni a munkaerőpiacon.

Beszámolt arról is, hogy az alap-, osztatlan és a mesterszakokon egyaránt nőtt a felvettek aránya a korábbi évekhez képest, és átlagosan 50 százalékkal többen jelentkeztek egyetemre a hátrányos helyzetű járásokból.

Vanó Renáta, az Oktatási Hivatal felsőoktatásért felelős elnökhelyettese arról beszélt, hogy négy jelentkezőből három diák bekerült a felsőoktatásba, de akiknek nem sikerült, azok se keseredjenek el, mert július 29-től augusztus 8-ig jelentkezhetnek a pótfelvételire, amelynek ponthatárait augusztus 29-én hirdetik ki.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Elemzők az Arénában: a budapesti csúcson újra kell fogalmaznia a stratégiáját a vezető nélküli Európának

Elemzők az Arénában: a budapesti csúcson újra kell fogalmaznia a stratégiáját a vezető nélküli Európának

Az amerikai elnökválasztás végeredménye már az e heti budapesti EU-csúcson is éreztetheti a hatását, és meghatározza a magyar soros elnökség sikerét is – hangzott el az InfoRádió Aréna című műsorában, amelynek Böcskei Balázs politológus, az Idea Intézet stratégiai igazgatója és Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet igazgatója volt a vendége.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, befutott az első eredmény

Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, befutott az első eredmény

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A küzdelem egyébként rendkívül szorosnak ígérkezik: a billegő államokban és az országos pollokban is fej-fej mellett vannak a jelöltek, az első, Dixville Notchból érkező eredmény pedig döntetlen is lett. Ideális esetben holnap reggelre lehet már látni, ki lesz a következő elnök, de nem teljesen kizárható, hogy ismét kell néhány napot várnunk. A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×