Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) a hagyományos ellenőrzésein túl olyan célzott ellenőrzéseket is végez, amelyek azokra a hétköznapi kérdésekre keresik a megoldást, amelyek minden állampolgárt egyformán és közvetlenül érinthetnek.
Az ÁSZ tájékoztatása szerint az új módszertan alapján elvégzett ellenőrzéseknek a célja, hogy a probléma észlelését követően haladéktalanul elinduljanak azok a folyamatok, amelyek az egyszerűnek tűnő, de annál nagyobb bosszúságot okozó problémákat rövid időn belül orvosolni képesek. Az ÁSZ olyan konkrét esetek mentén tekinti át a folyamatokat a tervezéstől a kivitelezésig, amelyek az állampolgárok mindennapi életét, közérzetét közvetlenül is befolyásolják. Összességében a cél annak kivizsgálása, hogy érvényesül-e az állampolgárként is joggal számonkért "értéket a pénzünkért" elve - tette hozzá a számvevőszék.
Az ÁSZ most lezárult, egy konkrét útburkolatfelújítást vizsgáló ellenőrzése során megállapította: a műszaki átadás alkalmával ugyan észlelték, hogy maradtak olyan csatornafedelek, amelyek nem voltak az út szintjében, a kijavításra nem szabtak észszerű határidőt, a hibát pedig csak az követően javították ki, hogy tudomást szereztek az ÁSZ ellenőrzési szándékáról - tartalmazza a közlemény.
Az ÁSZ szerint nemcsak a kivitelezői hanyagság, hanem a megrendelő intézmények gondosságának hiánya, a minőségi paraméterek meghatározatlansága vagy az átadás-átvétel szabályozatlansága is hozzájárulhatott a rossz minőségű végeredményhez - tették hozzá.
Mint írták: a nem megfelelő szintben elhelyezett csatornafedél nem csupán bosszúságot okoz, hanem balesetveszélyes, továbbá anyagi kárt okozhat az autósoknak.
A közpénzből rosszul elvégzett munka, a gyenge minőség pedig felveti mind a megrendelők, mind a kivitelezők felelősségét - olvasható az ÁSZ közleményében.