A magyar soros elnökség feladata a stabilitás biztosítása lesz, mondta a miniszter. Bóka János erről korábban a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen is beszélt, kifejtve: egy európai politikai
kampányüzemmódból kell majd viszonylag gyorsan elnökségi üzemmódba váltaniuk,
ami kihívást jelent. Ráadásul a magyar elnökségre az intézményi átmenettel párhuzamosan kerül sor, ami azt jelenti, hogy a magyar elnökségnek egy éppen felállt, vagy felállófélben lévő Európai Parlamenttel, és egy intézményi átmenet kellős közepén lévő Európai Bizottsággal kell majd együtt dolgoznia.
A miniszter elmondása szerint három fő feladatuk lesz: a zökkenőmentes intézményi átmenet biztosítása, a semleges és tisztességes közvetítő szerep betöltése, és a saját célkitűzések elérése. A magyar prioritásokat a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen is szóba hozta. Szerinte új európai versenyképességi paktumot kell elfogadni - magyar elnökségnek ez meghatározó prioritása lesz, és a többi prioritás valamilyen módon ehhez tud kapcsolódni. A biztonság- és védelempolitika szintén kiemelt lesz, európai védelmi ipari bázison, és a kohéziós programoknak a félidei felülvizsgálata, és általában véve a kohéziós politika jövője az elkövetkező hétéves költségvetési ciklusban szintén ilyen terület. Mindemellett a magyar elnökség előrelépést kíván elérni az EU bővítése terén. Azt szeretnék, hogy a bővítési politika objektív, érdemalapú folyamat legyen.
Bóka János kiemelte: Arra számítanak, hogy a magyar elnökség ideje alatt az orosz-ukrán konfliktus továbbra is komoly biztonsági és politikai kihívást fog jelenteni, a közel-keleti helyzet törékeny marad, a Kaukázus továbbra is konfliktusforrás lesz, a Távol-Keleten pedig "bármikor bármi megtörténhet", emelte ki Bóka János. Elmondása szerint tisztában vannak azzal, hogy más tagállamokhoz képest "talán szorosabban fogják figyelni a magyar elnökséget, és magasabbak lesznek az elvárások, mint másokkal szemben", de "nekünk ez nem probléma, mi ezeknek a magasabb elvárásoknak is meg fogunk felelni".
A háttérbeszélgetésen Kovács Zoltán nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkár, a magyar elnökség operatív feladatainak előkészítéséért és lebonyolításáért felelős kormánybiztos elmondta, hogy felkészültek a feladatra. A legtöbb rendezvényt a Várkert Bazárban tartják meg, és a 37 milliárd forintból finanszírozott soros elnökség fél éve alatt 30-50 ezer beutazással számolnak.
A részletes programot az európai parlamenti választások után, június közepén ismertetik. Az elnökségnek 37 milliárd forintos költségvetéssel "futnak neki."