eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
A Gyógyszerészi Kamara által a gyógyszerszedés hatékonyságának javítására indított program sajtótájékoztatójának helyet adó budapesti Róna Patika 2019. szeptember 4-én.
Nyitókép: MTI/Máthé Zoltán

Zlinszky János: a fiókgyógyszertár sok helyen az utolsó egészségügyi érintkezési pont

A Hálózatban Működő Gyógyszertárak Szövetségének elnöke szerint az új patikaszabályok jelentik a túlélést a kistelepülési fiókgyógyszertáraknak, mert sok helyen már háziorvos sincs, és 15 perc várakozás a gyógyszerészre még mindig jobban megéri, mint elutazni a legközelebbi patikáig.

Május 6-án lépett életbe az a rendelet, miszerint a fiókgyógyszertárakban nem szükséges a gyógyszerész fizikai jelenléte, a munkát távfelügyeletben is elláthatja, helyette a szakasszisztens vezeti majd a fiókpatikát.

Zlinszky János, a Hálózatban Működő Gyógyszertárak Szövetségének elnöke szerint az alternatívák közül ez a legjobb megoldás, ezért a szövetség támogatja a változtatást. Korábban felmerült, hogy kisboltokban lehessen gyógyszert kapni, ideiglenes gyógyszerszobákat akalítsanak ki, vagy a falugondnokokat vonják be az ellátásba, de ezek a megoldások gyógyszerellátási, beteg- és gyógyszerbiztonsági, sőt adatvédelmi szempontból sem nyújtanak érdemi megoldást. A HGYSZ elnöke szerint alapvetően gazdasági okokra és a gyógyszerészhiányra vezethető vissza, hogy sok vidéki kispatika, fiókgyógyszertár szűnt meg: 2011-ben 687 működött, tavaly decemberben csak 612, így 800 ezren laknak most olyan településen Magyarországon, ahol nincs közvetlen lakossági gyógyszerellátás. "Nagyon fontosnak tartjuk a HGYSZ oldaláról, hogy ez a tendencia megálljon" – tette hozzá.

Az új rendszer működéséről még nincsenek tapasztalatok, de az már pozitív tendencia Zlinszky János szerint, hogy jelenleg már 624 fiókgyógyszertár működik, mert sok önkormányzat lehetőséget lát az új szabályozásban, és jelképes összegekért biztosít ingatlant azon gyógyszertáraknak, amelyek a településen fiókgyógyszertárat nyitnának.

A HGYSZ elnöke szerint azzal sincs baj, ha a patikába betérő páciensnek 15 percet kell várnia a gyógyszerészre, mert többnyire vidéki kistelepülésekről van szó, ahol nagyon sok esetben már nincs háziorvos.

"Ez a fiókgyógyszertár az utolsó egészségügyi érintkezési pont. A 15 perc várakozás nem hosszú idő, hiszen ez egy sima közforgalmú gyógyszertárban, akár egy nagyvárosban is előfordul. Ahhoz képest, ha máshova kell utazni,még mindig sokkal jobb a legrosszabb esetben 15 perces várakozás. Ez a megoldás tudja biztosítani, hogy egy egészségügyi szakdolgozó lesz az, aki a gyógyszert átadja a betegnek, és ez nagyon fontos" – emelte ki Zlinszky János.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×