A Népszava a 3-as metró szerelvényeinek légkondicionálásáról érdeklődött a BKV-nál, de mint írják, szűkszavú választ kaptak: "A közbeszerzési eljárás jelenleg tárgyalási szakaszban van". A lap hozzáteszi, kivitelező híján aligha lesz klimatizálva nyárra a vonalon közlekedő 222 metrókocsi, és a közlekedési vállalat idei üzleti tervében sem található ilyen beruházás.
Mint írják, Tarlós István még 2017-ben úgy vélte, mivel a metró a föld alatt közlekedik, így nem szükséges a légkondicionálás.
Karácsony Gergely még főpolgármester-jelöltként 2019 júniusában 34,8 fokot mért a vonal egyik kocsijában, és megígérte, hogy utólagosan klimatizálni fogják az orosz szerelvényeket.
A budapesti M3 metróvonalon közlekedő járműveket 2016-ban 69 milliárd forintért gyártotta újra - rengeteg hibával - az orosz Metrowagonmash. Az akkor még Tarlós István vezette fővárosi önkormányzat takarékossági okokból nem kért bele klímát. A kocsik utólagos klimatizálása pedig nem olyan egyszerű. Kérdéses volt, hogy a kocsik vázszerkezete elbírja-e a berendezések súlyát, és bár később kiderült, hogy a gyártók képesek lennének kisebb, könnyebb klímát is szállítani, azt azonban előre közölték, hogy így drágább lesz.
A lap azt is hozzáteszi, hogy a vázszerkezet terhelését befolyásoló utólagos szereléshez az orosz gyártó hozzájárulására lenne szükség, mivel enélkül elvész a garancia. ennek a jelentősége azóta csökkent, ugyanis az általános jótállás már lejárt, de a szállítói szerződés kocsiszekrényekre vonatkozó garanciális része még él.
A BKV mindenesetre a városvezetés utasítására 2021 májusában feltételes közbeszerzési tendert írt ki az utólagos klimatizálásra, amelyre három ajánlat érkezett. Ebből az egyiket érvénytelenítették, kettő viszont versenyben maradt. Szerződés egyik pályázóval sem született, a főváros nehéz pénzügyi helyzetre hivatkozott.
Később felmerült, hogy az orosz gyártó ellen indított perben követelt kötbérből fedezik az utólagos klimatizálás költségét. Elég is lenne rá, hiszen a BKV követelése immáron többszöröse a várható költségeknek.
Az utólagos klimatizálás árát előzetesen 6-10 milliárdra becsülték.
Bár az infláció, a nyersanyaghiány és a többi árfelhajtó tényező hatására, ennél most már bizonyosan több kerülne.
Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes a lapnak azt nyilatkozta: "A klimatizálás elsődlegesen nem pénz kérdés, szükség lenne hozzá az orosz gyártó hozzájárulására, amire kevés az esély. Ha enélkül nyúlunk a kocsikhoz, elvész a garancia. A helyzet tavaly óta nem változott, idén nyárra objektíve lehetetlen a légkondicionáló berendezések felszerelése."