eur:
408.43
usd:
375.06
bux:
73838.69
2024. november 5. kedd Imre
Nyitókép: Pixabay

Igencsak átalakulna Budapest közlekedése, ha ezek a tervek megvalósulnának

A Magyar Kerékpárosklub egy 12 pontos listát ismertetett - fontosnak tartaná, hogy ezek megvalósuljanak a következő önkormányzati ciklusban. Céljuk, hogy a lakossági igények alapján a mostaninál sokkal többen közlekedhessenek kerékpárral, és a hiányzó fejlesztések ezt biztosítsák.

Legfontosabb programpontjuk, hogy forgalomarányos kerékpáros költségvetési keret legyen - mondta az InfoRádiónak Kürti Gábor, a Magyar Kerékpárosklub elnöke. Felidézte, a Fővárosi Közgyűlés egyhangú szavazással elfogadta 2019-ben, hogy a kerékpáros közlekedés részarányát 10 százalékra emelik 2030-ra. Álláspontjuk szerint ez lehetetlen anélkül, hogy erre stabil keretet biztosítanának a költségvetésből.

Jelenleg egyelőre a kerékpározás forgalmi részaránya körülbelül 2-3 százalék, és a 2 százalékot sem éri el a költségvetési kiadásokban a kerékpározásra fordított pénzek összege. Már a 2 százalék, vagyis a körülbelül 3 milliárd forint is komoly fejlődést hozna - mondta Kürti Gábor.

Szerinte emellett gyorsítani kellene a külvárosi kerékpár-hálózati fejlesztéseket, azaz meg kellene oldani, hogy

a külső kerületközpontokban hozzáférhetők legyenek B+R rendszerű tárolók, ahol az ingázók át tudnak szállni a tömegközlekedésre.

Ezt azért tartják fontosnak, mert jellemzően az emberek 5 kilométert bicikliznek szívesen a munkahelyükre és haza. A tizenkettőből az egyik pontjuk épp arra vonatkozik, hogy legyenek a kombinált közlekedést népszerűsítő kampányok is.

Kürti Gábor elmondta, nagyon szeretnék, ha a három belvárosi hídból, vagyis a Petőfi-, a Szabadság- és az Erzsébet híd közül legalább az első kettőnél megoldanák a kerékpáros közlekedést. Hozzátette, nem lezárásra gondol, vagy a Lánchídnál alkalmazott hasonló forgalomcsillapításra, hanem valamilyen egyéb megoldást várnának a főváros és a BKK mérnökeitől.

Továbbá nagyon örülnének, ha egyszer a Rákóczi út, ami a belváros fő ütőere, biciklivel is biztonságosan járhatóvá válna.

De a pesti rakparton is jó lenne megoldani a kerékpározást - tette hozzá Kürti Gábor.

A 12 pontot - amelyről itt lehet olvasni bővebben - elküldik majd valamennyi főpolgármester-jelöltnek.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×