eur:
409.32
usd:
374.42
bux:
74343.85
2024. november 5. kedd Imre
Nyitókép: Pexels.com

Messze a nyugati átlag fölött a magyar tinédzserkori szülések száma

A demográfus, szociológus szerint nincs szoros összefüggés a fiatalkori gyermekvállalás és etnikai hovatartozás között.

„Továbbra is lesújtóak a tinédzserkori gyerekszülés statisztikái Magyarországon” – fogalmaz a Népszava. A lapnak Husz Ildikó demográfus, szociológus a Társadalomtudományi Intézet főmunkatársa és a Budapesti Corvinus Egyetem oktatója nyilatkozott, aki elmondta: itthon ezer tinédzser lány közül évente körülbelül tizenhétnek születik gyermeke, miközben az uniós átlag hét körüli.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint 2022-ben a 15–19 éves korúak körében 16,7 ezrelék volt a szülők aránya. (Vagyis ezer 15–19 éves fiatal közül 16,7 szült, ami 1,67 százaléknak felel meg.) A cikk szerint a rendszerváltás utáni időszakhoz képest már kifejezetten jó adatnak számít, hiszen az évek alatt felére esett vissza a tinédzserkori szülések száma.

Csakhogy egyes nyugati országokban ma 2–4 ezrelék ez a ráta, az uniós átlag pedig 7 ezrelék

– teszik hozzá.

A kutatások alapján egyértelműen az alacsonyabb társadalmi státuszhoz kötődik a korai gyermekvállalás, főként az alacsony iskolai végzettségű, falvakban élő, rossz anyagi helyzetben lévők nőkről, lányokról van szó – mondta Husz Ildikó, azt is megjegyezve, hogy mindez nem roma kérdés. Utóbbi állítást a lap szerint a KSH Kohorsz '18 vizsgálata támasztja alá, ami szerint a fiatalon szülő anyák 29 százaléka vallotta magát romának, 55 százalék nem.

A hivatal adatai szerint a fiatalkorú anyák döntő hányada (65 százalék) leszakadó térségekben, 84 százalékuk 20 ezer főnél kisebb településeken él.

A szociológus arról is beszélt, hogy bár a fiatalok közül sokan nem szándékoltan esnek teherbe, és a kutatások szerint ezeknek az eseteknek a döntő többsége abortusszal végződik, a többség azonban szándékoltan vállal gyereket, aminek

a hátterében gyakran a családi minta áll,

még akkor is, ha ennek ma már nincs meg az a támogatottsága, mint korábban.

Címlapról ajánljuk
Elemző: a forint árfolyamát is érzékenyen érinti az amerikai elnökválasztás eredménye

Elemző: a forint árfolyamát is érzékenyen érinti az amerikai elnökválasztás eredménye

Az elnökválasztás után – a pénzpiaci elemzői vélemények szerint – a mostaninál magasabb inflációs környezet jöhet az Egyesült Államokban, ami lecsapódhat a devizapiacokon is. Főleg, ha az amerikai elnökválasztás után elindul egy erőteljes kereskedelmi háború a világban – mondta az InfoRádióban Nagy Viktor, a Portfolio vezető elemzője.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.06. szerda, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Amerika Kutatóintézetének tudományos munkatársa
Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, de egyre több a probléma

Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, de egyre több a probléma

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A küzdelem rendkívül szorosnak ígérkezik: a billegő államokban és az országos pollokban is fej-fej mellett vannak a jelöltek. Az első, Dixville Notchból érkező eredmény döntetlen is lett. Ideális esetben holnap reggelre lehet már látni, ki lesz a következő elnök, de nem teljesen kizárható, hogy ismét kell néhány napot várnunk. Közben a választás folyamatát vihar, áradás, technikai problémák és bombafenyegetések hátráltatják. A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 5. 18:33
×
×
×
×