eur:
408.03
usd:
375.1
bux:
73837.78
2024. november 4. hétfő Károly
Lélegeztetőgépre kapcsolt orvosi gyakorlóbábu a berlini Vivantes Humboldt klinikán 2020. március 26-án. A koronavírus-járvány miatt jelentősen megnőtt az igény a lélegeztetőgépek iránt.
Nyitókép: MTI/EPA/Clemens Bilan

Kórházi adósság - az Orvostechnikai Szövetség fájó pontra mutat rá

Az orvostechnikai eszközökkel foglalkozó cégek érdekeit képviselő szervezet közleményben követeli a kormánytól a kórházi adósságoknak az olyan módon való, mielőbbi csökkentését, hogy az az orvosi eszközellátás területén is enyhítse a válsághelyzetet.

Az Orvostechnikai Szövetség (OSZ) egy olyan közleményt adott ki, amelyben arra hívta fel Magyarország Kormányának figyelmét, hogy a szervezet szerint a magyar államnak a kórházak lejárt adósságállománya rendezése érdekében tett eddigi lépései nem elégségesek, és amennyiben nem történik intézkedés az államtól független tulajdonú gazdasági szereplők lejárt követeléseinek kiegyenlítésére, akkor több intézményben is leállhat a betegellátás.

A közlemény felidézi, hogy a Magyar Államkincstár adatai szerint, a költségvetés alá tartozó kórházak és háttérintézmények lejárt tartozásállománya június 30-án 70,2 milliárd forint volt. A négy orvosi egyetemmel együtt az adósságállomány elérte a 86,5 Mrd Ft-ot, ami történelmi rekord.

Az orvostechnikai cégeket képviselő szervezet a kormányhoz intézett közleményében kiemelte, hogy meglátása szerint a kormány idén nyáron várhatóan nagyrészt csak az állami tulajdonú közmű cégek felé fennálló kórházi tartozásokat fogja kifizetni, ami a szövetség számára elfogadhatatlan.

"Hivatalos forrásból származó információk szerint, Magyarország Kormánya július folyamán 39,3 milliárd forintot juttat az állami fenntartású fekvőbeteg-ellátást nyújtó intézmények rezsiköltségeinek - és csak annak - finanszírozására. Figyelembe véve azt, hogy az energiaszolgáltatók állami tulajdonban vannak, illetve hogy egyes további gazdasági szereplők - pl. a büntetés-végrehajtás gazdasági társaságai - által kibocsátott számlák kifizetése általános elsőbbséget élvez, elmondható, hogy a magyar állam egyelőre kizárólag az érdekkörébe tartozó vállalkozások helyzetének javítására koncentrál a költségvetési források felhasználása során" - írja az Orvostechnikai Szövetség.

Az állami cégeket az adósságkonszolidáció során szerinte előnyben részesítő helyzetre hivatkozva az OSZ közölte azt is:

"A Kormány által a kórházak lejárt adósságállományának részleges rendezése érdekében tett lépések nem elégségesek, és amennyiben nem történik intézkedés az államtól független tulajdonú gazdasági szereplők lejárt követeléseinek kiegyenlítésére, úgy - például az eszközhiány révén - több intézményben leállhat a betegellátás."

A szakmai szövetség a nyilatkozatában ugyanakkor nyomatékosan arra kérte a kormányt, hogy gondoskodjék az egészségügyi intézmények megfelelő finanszírozásáról, és mihamarabb nyújtson segítséget ahhoz, hogy a kórházak még a nyár folyamán ki tudják fizetni az összes beszállítójuk felé fennálló, lejárt tartozásukat.

Az orvostechnikai szervezet közölte azt is, hogy a saját felmérése szerint a lejárt kórházi adósságállomány legalább fele a gyógyító technológiákat - így az orvostechnikai eszközöket - szállító cégek felé áll fenn. A szervezet szerint pedig, mivel ezek a technológiák nélkülözhetetlenek a magas színvonalú gyógyítás során, a rendkívül rossz kórházi finanszírozási helyzet miatti esetleges kiesésük a betegellátásból, súlyos veszélyeket hordoz magában.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×