eur:
408.06
usd:
375.13
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen Orbán Viktor miniszterelnök (b) és Charles Michel, az Európai Tanács elnöke az Európai Politikai Közösség prágai csúcstalálkozóján 2022. október 6-án.
Nyitókép: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán

Kétnapos uniós csúcstalálkozó kezdődik – várhatóan nagy vitákkal

Az Európai Tanácsban ismét a háború és a migráció lesz a két fő téma a brüsszeli csúcson, és a magyar kormány már jelezte, négy intézkedést is elfogadhatatlannak tart.

Csütörtökön kezdődik meg az uniós államfők és miniszterelnökök kétnapos csúcstalálkozója Brüsszelben. "Az Európai Uniónak fokoznia kell az ukrán béketerv nemzetközi támogatását" – írta az Európai Tanács elnöke a csúcstalálkozó résztvevőinek küldött meghívóban. Charles Michel szerint szükség van az unió Ukrajna melletti elkötelezettségének megerősítésére, beleértve a fenntartható pénzügyi és katonai segítségnyújtást is. A tanács vezetője úgy látja, hogy az európai versenyképesség és biztonság növelése érdekében is újabb intézkedésekre van szükség, illetve foglalkozniuk kell a migrációval, Kínával és a Nyugat-Balkánnal is.

Orbán Viktor miniszterelnök kedden tárgyalást folytatott Charles Michellel, valamint a horvát, a belga, a luxemburgi, a szlovák és a svéd miniszterelnökkel, és határozottan elutasította a migrációt és a brüsszeli bürokrácia növelését is elősegítő uniós költségvetési javaslatot. Orbán Viktor kifejtette: az Európai Bizottság uniós költségvetési módosító javaslata jelenlegi formájában komolytalan és vitára alkalmatlan.

Magyarország számára elfogadhatatlan, hogy Brüsszel újabb, 50 milliárd eurós anyagi támogatást nyújtana Ukrajnának, miközben a háború kezdete óta az országnak küldött EU-források felhasználása egyelőre tisztázatlan. A kormány azt is ellenzi, hogy az unió újabb forrásokat követel a tagállamoktól, miközben a korábbi közös hitelfelvételből Magyarországnak és Lengyelországnak járó pénzt továbbra is visszatartja. A kabinet nem támogatja a migránsok betelepítését és a brüsszeli bürokraták fizetésemelését sem.

A magyar miniszterelnök szerint a migrációra lenne megoldás, csak azt az Európai Unió nem akarja. "Azt kellene kimondani, ami egyébként a magyar törvényekben is van, hogy ha valaki benyújt egy belépési kérelmet az unió területére, amíg azt el nem bírálták, az adott személynek fizikailag az európai határokon kívül kell lennie, ennyi. És abban a pillanatban minden problémánk megoldódott. Az Európai Unió ezt a döntő lépést nem hajlandó megtenni, pedig ha ezt kimondanánk, akkor már túl is lennénk ezen az egész mizérián" – mondta a kormányfő.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×