eur:
392.6
usd:
362.16
bux:
72132.83
2024. július 7. vasárnap Apollónia
Nyitókép: Facebook/Novák Katalin

Visszaküldte a panasztörvényt a magyar életmód védelméről szóló passzus miatt Novák Katalin

A köztársasági elnök szerint nemrég elfogadott törvény egyik fejezete idegen test a jogszabályban, „nem erősíti, inkább gyengíti az alaptörvényi értékek védelmét” .

Az Országgyűlés április 12-én fogadta el a jogszabályt, amely az alaptörvényben biztosított petíciós jog szabályozását, valamint európai uniós jogharmonizációs kötelezettségből fakadóan a visszaélés-bejelentési rendszer törvénybe foglalását és a bejelentők védelmére vonatkozó garanciákat is tartalmazza.

Ebbe került bele egy olyan passzus, amely lehetővé teszi az alaptörvénybe foglalt értékek és a magyar életmód megvédéséhez fűződő panaszok bejelentését is.

Eszerint bárki bejelentést tehet

  • az ellen, aki kétségbe vonja azt, hogy velünk élő nemzetiségek a magyar politikai közösség részei és államalkotó tényezők;
  • az ellen, aki tagadja a nácik vagy kommunisták bűneit;
  • az ellen, aki akadályozza a nemzeti jelképek tiszteletét és használatát;
  • az ellen, aki kétségbe vonja a házasság és család alkotmányjogilag elismert szerepét, hogy a gyermekek megfelelő testi, szellemi és erkölcsi fejlődéséhez szükséges védelmét vagy a születési nemhez megfelelő önazonossághoz való jogot.

A köztársasági elnök szerint azonban ez nem kapcsolódik az uniós irányelv átültetéséhez, ami a jogszabály eredeti célja. Az Országgyűlés holnapján közzétett levélben Novák Katalin úgy fogalmaz:

"a III. Fejezet éppen a címével ellentétes hatású, az alaptörvényi értékek védelmére valójában nem alkalmas, így ezzel azok érvényesülését sem szolgálja. Sőt, e fejezet nemcsak nem erősíti, inkább gyengíti az alaptörvényi értékek védelmét."

Az államfő vitatja az eszköztárat - úgy ítéli meg, hogy a névtelen feljelentés a közösség tagjai közötti bizalmatlanság növelését szolgálhatják, és kifogásolja, hogy az sem egyértelmű, hogy a megtett bejelentések pontosan milyen jogkövetkezménnyel járnának. Utóbbit a csütörtöki kormányinfón Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezet miniszter sem tudta megmondani.

Novák Katalin egyébként az uniós irányelv eszközeit - a névtelen bejelentés lehetőségét - is vitathatónak nevezi levelében.

A köztársasági elnök politikai vétóját az országgyűlés egyszerű többséggel elutasíthatja.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.08. hétfő, 18:00
Lakatos Júlia
a Méltányosság Politikaelemző Központ stratégiai igazgatója
Elmaradt a szélsőjobboldali áttörés, de igazán kaotikus forgatókönyv valósult meg – Mi lesz most Franciaországban?

Elmaradt a szélsőjobboldali áttörés, de igazán kaotikus forgatókönyv valósult meg – Mi lesz most Franciaországban?

Meglepetésszerű eredmény született a magas részvétellel lezajlott francia nemzetgyűlési választások második fordulójában. Bár szinte minden felmérés a Marine Le Pen-féle Nemzeti Tömörülés győzelmét jósolta, az exit pollok szerint a baloldali pártok összefogása, az Új Népfront szerezte meg a legtöbb mandátumot, második helyre pedig az Emmanuel Macron elnök mögötti centrista Együtt formáció futott be. Úgy néz ki, a „republikánus front”, vagyis a baloldali és centrista jelöltek egymás javára történő visszalépése működött, és ezzel sokadszorra sikerült megakadályozni a szélsőjobboldal győzelmét. Az exit pollok alapján becsülhető erőviszonyok ugyanakkor azt mutatják, az abszolút többség senkinek nem lesz meg, ami bizonytalan helyzetet idézhet elő Franciaországban.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×