Infostart.hu
eur:
356.95
usd:
314.77
bux:
139303.74
2026. június 24. szerda Iván
Az RWE német energetikai konszern földgáztározója a csehországi Haje u Pribrami környékén 2022. augusztus 15-én.
Nyitókép: MTI/EPA/Martin Divisek

Jöhet a nagy didergés kora, vészesen ürülnek a gáztárolók

Az elmúlt három év leggyorsabb ütemében ürülnek az európai gáztárolók. Ez hamarosan felhajthatja majd az árakat.

A portfolio.hu a Financial Times alapján arról ír, hogy a hidegebb időjárás és a csökkenő tengeri import miatt fogy elsősorban a tárolókból a gáz.

A Gas Infrastructure Europe adatai szerint szeptember vége óta az EU gáztárolóiban lévő mennyiség mintegy

19 százalékkal csökkent.

Ez jelentős változás az előző két évhez képest, amikor ugyanebben az időszakban csak egyszámjegyű csökkenés volt tapasztalható.

Az LNG-import lassulásának egyik oka, hogy Európának nagyobb versenyben kell helytállnia az ázsiai vevőkkel szemben. Ez vezetett a tárolt tartalékok fokozott felhasználásához.

Jelenleg az EU tárolási szintje 75 százalékon áll, ami alig haladja meg az előző 10 év átlagát. Ez jelentős csökkenés a tavalyi év azonos időszakához képest, amikor a tárolási szintek megközelítették a 90 százalékot.

Ami még gond, hogy ha nem is ordító a hideg, de nagyon sok a felhős és szélcsendes napok száma, így sem a napelemek, sem a szélturbinák nem termelnek áramot.

Anne-Sophie Corbeau, a Columbia Egyetem kutatója arról beszélt, hogy kilenc északnyugat-európai országban a január-novemberi időszakban 6 százalékkal emelkedett éves szinten az ipari gáz iránti kereslet is.

Az országok között jelentős különbségek mutatkoznak a gázkészletek felhasználásában.

Hollandiában 33 százalékkal, míg Franciaországban 28 százalékkal csökkent a tárolt gázmennyiség a tél kezdete óta.

Sokkoló gázárak

A jövőre nézve további kihívást jelent, hogy az Ukrajnán keresztül Európába áramló orosz gáz szállítása várhatóan megszűnik 2024 végén, amikor a tranzitmegállapodás lejár. Ez az útvonal jelenleg az EU gázimportjának mintegy 5 százalékát teszi ki.

A jelenlegi helyzet hatással lehet a jövő évi gázárakra is. A kereskedők már most magasabb áron kereskednek a jövő nyári szállításra szánt gázzal, mint az azt követő téli szállításra, ami a készletek feltöltésének várhatóan emelkedő költségeit jelzi.

Itthon

Egész Európában Magyarország "a legolcsóbb" rezsiszempontból Németh Szilárd rezsicskökkentésért felelős kormánybiztos szerint, aki az InfoRádióban azt mondta: "mi fűthetünk, főzhetünk, világíthatunk a legolcsóbban, és így azt gondolom, hogy ennek a télnek is mi vághatunk neki a legbiztonságosabb körülmények között".

Szerinte kijelenthető, hogy a rezsicsökkentés fenntartása gyakorlatilag háborús körülmények között és az energiaválság idején is meg tudta védeni a magyar családokat, és "így teszünk az elkövetkezendőkben, hiszen

az új gazdaságpolitikát megtestesítő 2025. évi költségvetésnek is sarokköve a rezsicsökkentés fenntartása".

A jövő évi költségvetésben 880 milliárd forintot szabtak meg erre a célra.

A fideszes politikus arról is beszélt, hogy "a legdurvább támadás akkor történt, amikor a háborús nyilatkozatot elfogadták az Európai Parlamentben. Ezzel kapcsolatban kiemelte, "ha mi nem tudunk az oroszokkal egy ilyen szankciós politika miatt megállapodni, illetve nem vehetjük igénybe ezt a piacot, akkor bizony nálunk négyszeresére-ötszörösére emelkednének abban a pillanatban a rezsiköltségek.

Címlapról ajánljuk
Iráni alku? Teljesen ellentétesek az álláspontok az atomellenőrzésről

Iráni alku? Teljesen ellentétesek az álláspontok az atomellenőrzésről

Washington és Teherán továbbra is ellentmondóan tálalja a háborút lezáró alku részeit. Vita van például a nukleáris ellenőrzések kérdésében, amihez szerdán a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség is hozzászólt. Közben az amerikai Szenátus blokkolná az elnök lehetőségeit a háború felújítására.
inforadio
ARÉNA
2026.06.24. szerda, 18:00
Novák Zoltán
a Méltányosság Politikaelemző Központ projektigazgatója
Sötétbe borult a Krím, Putyin már tárgyalna a békéről - Híreink az ukrajnai háborúról szerdán

Sötétbe borult a Krím, Putyin már tárgyalna a békéről - Híreink az ukrajnai háborúról szerdán

Súlyos támadás érte Ukrajna felől az orosz megszállás alatt álló Krím félszigetet, felrobbant a balaklavai erőmű, Szevasztopol város és térsége sötétbe borult. Vlagyimir Putyin orosz elnök tegnap este arról beszélt, hogy tárgyalna Ukrajnával / Amerikával a háború lezárásáról, de továbbra is ragaszkodik az "annektált" megyék teljes egészéhez és Ukrajna katonai semlegességéhez. A frontvonalon szorongatják az oroszok Kosztyantynivkát, a város északi részébe is betöltek a megszálló katonák. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború szerdai eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×