eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
Fecske pihen egy kajakon Szegedi Olimpiai Központ csónakházában 2016. június 30-án.
Nyitókép: MTI/Koszticsák Szilárd

Nagy lehet a baj, ha megjelennek a fecskék

Évről évre jelentkező madárvédelmi probléma országszerte a tavasszal hazaérkező partifecskék beköltözése épületalapokba, építési földhányásokba – számolt be az InfoRádiónak Orbán Zoltán, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület szóvivője.

A partifecske, ahogy a neve is mutatja, partfalakba ássa 1-1,5 méter hosszú járatait; ez a faj telepesen fészkel, tehát egy számára alkalmas helyen akár több száz vagy több ezer pár is fészkelhet. Abban az esetben, ha olyan helyre költöznek be – szó szerint egyik napról a másikra –, ahol építkezés zajlik, akkor ilyenkor bizony az építkezést fel kell függeszteni akár két-három hónapra is.

"Kétféle problémaforrás merülhet fel, és ilyen bejelentéseket kapunk évről évre: egyrészt a munkagödrök, másrészt több éves kivitelezéshez fűződő földhányások – autópálya-építkezéseknél –, amelyeket esetleg több év nyugalom után kell mondjuk a költési időszakban elbontani" – részletezte az InfoRádióban Orbán Zoltán, a madártani egyesület szóvivője.

Egy adott helyszínen munkások péntek délutánra kiásnak egy gödröt épületalapnak, majd hazamennek, és amikor hétfőn visszatérnek, hogy folytassák a munkát, azt látják, hogy több száz partifecske beköltözött a gödörbe, ami gondot jelent.

"Az ilyen helyzeteket közlekedő állampolgárok is látják, sokan bejelentik. Volt olyan, hogy hónapokon keresztül érkeztek az ilyen bejelentések egyetlen helyszínről" – folytatta.

Hogy mit lehet tenni?

"A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület egy civil szervezet, joghatóság tekintetében pont annyit tehetünk, mint bármelyik magyar állampolgár, nincs rendeletalkotási vagy ellenőrzési jogunk, nem tudunk ilyen esetben építkezést felfüggesztetni. Amit viszont megtehetünk, hogy felhívást intézünk az érintettek felé."

Egy munkagödör esetében az a megoldás, hogy miután

április közepétől május közepéig számítani kell rá, hogy fecskék költöznek egy ilyen helyre,

azt javasolja, hogy amikor függőleges felület keletkezik egy-egy munkagödörnél, a munkát néhány napra függesszék fel, hálóval, fóliával vagy műanyag ponyvával fedjék le ezeket a felületeket, így a fecskék nem jelennek meg, nem költöznek be.

A nagy méretű földhányások esetében azt javasolja, hogy amennyiben még a költési szezonban felszámolják a teljes földdepót, némi tömörítés után 60-70 fokban rézsűzni kellene a földet, mert a fecskék, a partifecskék és a gyurgyalagok így nem költöznek bele.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Hogyan tartsuk távol a macskát a karácsonyfától?

Hogyan tartsuk távol a macskát a karácsonyfától?

„Curiosity killed the cat”, avagy a Kíváncsiság ölte meg a macskát – tartja az angol mondás. Amikor a karácsonyfáról és macskákról van szó, persze nem kell ilyen drámai kimenetelre számítani, de néhány óvintézkedés segíthet elkerülni, hogy ledőljön a fa.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.22. vasárnap, 18:00
Prőhle Gergely
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×