eur:
411
usd:
394.64
bux:
78942.03
2024. november 22. péntek Cecília
Az Országgyűlés ünnepi ülésének végén Orbán Viktor miniszterelnök (b2), Kósa Lajos, az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottságának fideszes elnöke (b), Kövér László házelnök (b3), Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának fideszes elnöke (b4) beszélget, jobbra Deutsch Tamás, a Fidesz-KDNP EP-képviselője 2020. május 2-án. Harminc évvel ezelőtt alakult meg a rendszerváltás utáni első szabadon választott Országgyűlés. A négy évtizedes pártállami időszak után 1990. március 25-én és április 8-án rendezték meg az első szabad, többpárti parlamenti választásokat.
Nyitókép: MTI/Máthé Zoltán

35 éves a Fidesz, Orbán Viktor is üzent - fotók

1988. március 30-án alakult meg a Fidesz, amely a rendszerváltás utáni politikatörténet legsikeresebb pártja lett.

1988-ban nagy sláger volt a svéd Roxette együttes, Listen to Your Heart, vagyis Hallgass a szívedre című dala, amely az akkor megalakult Fidesz kampánynótája lett.

1988. március 30-án alakult meg a Fiatal Demokraták Szövetsége, amely demokratikus alternatívát kínált az addig monopolhelyzetben lévő Kommunista Ifjúsági szövetséggel szemben. A 37 fővel megalakult Fiatal Demokraták Szövetsége az ELTE Jogi karán működő Bibó István Szakkollégiumból nőtt ki. 1988. március 30-án a párt is ott, a kollégium Ménesi úti épületének alagsorában alakult meg, mások mellett Orbán Viktor, Kövér László, Fodor Gábor, Áder János, Szájer József és Bayer Zsolt részvételével.

Magukat liberális, radikális és alternatív erőként azonosították, és főleg fiatalként - ahogyan erről Orbán Viktor nyilatkozott is, 1989. szeptemberében a Magyar Televízió Nap-kelte című műsorának Kinn, padon című rovatában.

"Elhitették 40 éven keresztül velünk, hogy a politikusoknak úgy kell kinézni, hogy Mercedesen utaznak, állandóan fittek, nyakkendőjük van, gyönyörű öltönyben vannak és csak komolyan tudnak nyilatkozni. Nem, kérem. Akik Magyarországon a Fideszben például politikát csinálnak, azok ugyanolyan hús-vér emberek, mint akik a zöldségesnél sorban állnak és a sört isszák a kocsmában. Humoruk van, a politikával is mernek humorizálni. A Fidesz lapja, ha kijön, az tele lesz ilyen humorral. Nyilván óriási megdöbbenést fog kiváltani, de ez tudatos, fölvállalt. A politikáról is lehet, tehát komoly dolgokról is lehet nagyon humorosan beszélni, és azt gondoljuk, az embereknek ideje hozzászokniuk ahhoz, hogy ilyen van" - hangzott el a beszélgetésben.

A Fidesz részt vett a Nemzeti Kerekasztal tárgyalásokon, és 1990-ben 22 képviselővel bejutott az első szabadon választott Országgyűlésbe. Most, 33 évvel később már csak ennek a csoportnak a négy tagja Orbán Viktor, Kövér László, Kósa Lajos és Németh Zsolt mondhatja el magáról a Parlamentben, hogy a rendszerváltás óta megszakítás nélkül országgyűlési képviselő.

A Fidesz a 90-es évek elején még liberális párt és a Liberális Internacionálé tagja volt, utána azonban a nemzeti konzervativizmus és a jobboldaliság felé fordult, majd politikáját illiberálisként határozta meg. Elnököt először csak 1993-ban választottak Orbán Viktor személyében. A Fodor Gábor-féle liberális szárny ekkor távozott a pártból, amely 1995-ben felvette a Fidesz Magyar Polgári Párt, 2003-ban pedig a Fidesz Magyar Polgári Szövetség nevet, és 2000-től 21 éven át az Európai Néppárt tagja volt

A Fidesz a rendszerváltás utáni politikatörténet legsikeresebb pártja. Kormányra először 1998-ban került az MDF-fel és a Kisgazdapárttal közösen, majd 8 év ellenzéki építkezés után 2010 óta a KDNP-vel szövetségben, többnyire kétharmados többséget szerezve irányítja az országot.

A párt elnöke néhány rövidebb – Kövér László, Pokorni Zoltán és Áder János nevével fémjelzett – időszakot leszámítva mindvégig Orbán Viktor volt, aki jelenleg 5. miniszterelnöki ciklusát tölti.

"Az egész világ láthatta, hogy a magyarok szeretik a hazájukat, és mi, akik ma győztünk, azt vállaljuk, hogy számunkra mindig Magyarország lesz az első. A Jóisten mindannyiunk fölött, Magyarország mindenek előtt, hajrá Magyarország" – zárta örömittas beszédét Orbán Viktor, miután a 2022. április 3-i országgyűlési választásokon ismét győzött a pártja.

(A nyitóképen: Az Országgyűlés ünnepi ülésének végén Orbán Viktor miniszterelnök, Kósa Lajos, az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottságának fideszes elnöke, Kövér László házelnök, Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának fideszes elnöke beszélget 2020. május 2-án. Akkor volt a 30. évfordulója a rendszerváltás utáni első szabadon választott Országgyűlés megalakulásának. A négy évtizedes pártállami időszak után 1990. március 25-én és április 8-án rendezték meg az első szabad, többpárti parlamenti választásokat.)

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Mukics Dániel: a havazás miatt 80 helyen még most is dolgoznak a tűzoltók

A "szokásos" balesetek mellett még egy hókotró is elakadt az első komolyabb havazásban. Egyes iskolákban nem indult be reggel a fűtés. Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője pedig az InfoRádióban elmondta: havazás idején még arra is kell figyelniük a sofőröknek, hogy többet tankoljanak.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Komoly gázellátási nehézség is lehet a régióban az amerikai szankcióból Szijjártó Péter szerint

Komoly gázellátási nehézség is lehet a régióban az amerikai szankcióból Szijjártó Péter szerint

Az, hogy az Egyesült Államok tegnap este szankciós listára tette a Gazprombankot, amely orosz banknak a régiós országok kifizetik a gázszámláikat, "akár komoly nehézségeket is okozhat ebben a térségben" – jelezte az isztambuli energetikai fórum keretében a régiós szakminiszterekkel való egyeztetés után Szijjártó Péter egy újabb Facebook-posztban. A magyar külgazdasági és külügyminiszter egyúttal nyugtatott is, hogy fél évre elegendő gáz van a magyar föld alatti tárolókban és az MVM-nek egyébként is csak egy hónap múlva kell kifizetnie a következő gázszámlát az orosz bank felé.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×