Infostart.hu
eur:
396.67
usd:
337.84
bux:
101380.77
2025. július 27. vasárnap Liliána, Olga
Felszíni berendezések a Baltic Pipe földgázvezetékre kapcsolása miatt kibővített goleniów-i kompresszorállomáson, az északnyugat-lengyelországi város közelében 2022. szeptember 27-én, a Baltic Pipe átadásának napján. A beruházás a lengyel-dán energiabiztonsági együttműködés keretében jött létre, amellyel a norvégiai földgázt a dániai hálózaton kereszül Lengyelországba juttatják a Balti-tenger alatt. Az új vezeték éves kapacitása 10 milliárd köbméter.
Nyitókép: MTI/EPA-PAP/Marcin Bielecki

Gázügy: vigyázó szemét a következő télre veti a világ

A számolgatást az indokolja, hogy a betárolási időszak úgy indul, hogy a tavalyi mennyiség ötödét sem küldi Európába Oroszország.

A G7 arról közölt összeállítást, hogy ezt a telet "megúszva" mi lesz a következővel a gázkészlet frontján. Ennek oka pedig az, hogy jelenleg a korábbi mennyiség ötöde-hatoda érkezik Európába Oroszországból; a számok azt mutatják, hogy "talán nem lesz gond", ennek több összetevője is van:

  • az év ezen időszakában még soha nem volt ilyen magas az európai tárolók töltöttsége (50-55 milliárd köbméter tartalékkal indul a betárolási időszak, innen kell 100 milliárd környékére tornászni a mennyiséget)
  • tavaly ilyenkor 30 milliárd köbméter gáz állt rendelkezésre, ami április hónapra 27-re süllyedt, igaz az oroszok még 5-6-szor annyit szállítottak, mint most
  • csökken a gázfogyasztás, méghozzá jelentős mértékben
  • pesszimista forgatókönyv szerint október végére 84-85 milliárd köbméter gázkészlete lehet Európának
  • akár októberre is megtelhetnek a tárolók, de ehhez kedvező időjárás is kellene
  • decemberben jelezték az oroszok, hogy akár többet is szállítanának
  • növekedhet az európai gázkitermelés
  • nőhet az LNG-import.

A gázár persze más kérdés, mivel mindenki "venni akar", az bizonyára emelkedik majd, és az oroszok is lenullázhatják a szállítást, a távol-keleti piacok pedig elszívhatják a cseppfolyósított földgázt Európától, tartalék pedig Norvégiából nem lesz elég.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Szakértő: a tűz természetes, de az korántsem, hogy egyre pusztítóbb

Szakértő: a tűz természetes, de az korántsem, hogy egyre pusztítóbb

A világon évente csaknem 780 millió hektárnyi terület ég le. A probléma csak súlyosbodni fog a jövőben, ugyanis a klímaváltozás, az emberi tevékenység és a megváltozott tájhasználat miatt már nemcsak a déli országokban, hanem Közép-Európában is egyre gyakoribbá válnak az erdőtüzek – mondta Valkó Orsolya, a HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont tudományos tanácsadója.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.07.28. hétfő, 18:00
Bóka János
európai uniós ügyekért felelős miniszter
Fontos erődítmény bevételéről számoltak be az oroszok, Volgográdnál csaptak le az ukrán drónok – Háborús híreink vasárnap

Fontos erődítmény bevételéről számoltak be az oroszok, Volgográdnál csaptak le az ukrán drónok – Háborús híreink vasárnap

Az orosz védelmi minisztérium állítása szerint erőik bevették Zelenyij Haj települést Donyeck megyében, amely – mint írták – „a front ezen szakaszán az ukrán alakulatok egyik fő erődítménye, amely Dnyipropetrovszk megye közigazgatási határának megközelítését fedezte”. Moszkva egy Dnyipropetrovszk megyei település bevételéről is beszámolt. Oroszország Volgográdi területén csaptak le az ukrán drónok, lezuhanó roncsaik zavart eredményeztek a vasút áramellátásában. Cikkünk folyamatosan frissül az ukrajnai háború eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2025. július 27. 19:49
×
×
×
×