eur:
411.28
usd:
397.82
bux:
79614.11
2024. november 22. péntek Cecília
Az orosz-ukrán háború elől Ukrajnából menekülő embereknek segít egy önkéntes a záhonyi vasútállomáson 2022. március 7-én.
Nyitókép: MTI/Balázs Attila

Határforgalmi gubanc - Záhonyban találkoztak a magyar és az ukrán illetékesek

Erről a két ország vám- és határrendészeti felsővezetői, valamint a fuvarozói szövetségek képviselői tárgyaltak Záhonyban.

A záhonyi találkozó előzménye egy 2011-es vámigazgatási megállapodás volt, amely a határon áthaladó teher- és személyforgalom gyorsítását szolgálja - olvasható a közleményben.

Az eseményen résztvevők összegezték a közúti határátkelőhelyek forgalmának javítására tett intézkedések eredményeit: 2022-ben napi 246 tehergépjármű lépett be Záhonynál az országba, 2019-ben pedig napi 238 jármű. Ez 3 százalékos növekedést jelent.

A beregsurányi határátkelőnél, ahol az átkelőt csak a legfeljebb 7,5 tonna megengedett legnagyobb össztömegű tehergépjárművek vehetik igénybe, 130 százalékos volt a növekedés a 2019-es évhez képest. Itt 2022-ben 8 ezer 164 fuvareszköz lépte át a határt.

A közlemény szerint a találkozón elhangzott az is, hogy

"mindkét ország hatóságai elkötelezettek a határátkelők áteresztőképességének további javítása mellett,

ami csak közös munkával, a két ország együttműködésével képzelhető el, különös tekintettel a jelenlegi háborús helyzetre".

A résztvevők szerint a folyamatban lévő fejlesztéseknek köszönhetően további javulás várható, és a felek folyamatosan vizsgálják, milyen újabb lehetőségek vannak arra, hogy még több teherautó léphessen át.

A NAV szorgalmazta azt is, hogy a korábbi kétoldalú vám-együttműködési megállapodást a határrendészeti szervekkel négyoldalúvá szélesítsék, ezzel minden résztvevő egyetértett. Megállapodtak arról is, hogy idén februárban kísérleti eljárásban megvizsgálják az ukrán fél javaslatát, amely a határszakasz teherforgalmának növelésére vonatkozik.

Korábban órákig szünetelt a két ország közötti határforgalom az ukrajnai számítógépes rendszer karbantartása miatt.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: mi nem a háborút akarjuk megnyerni, hanem a békét

Orbán Viktor: mi nem a háborút akarjuk megnyerni, hanem a békét

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.

Szép a havazás, csak közlekedni ne kelljen - fotók

A havas táj látványát, a téli hangulatot sokan szeretjük, közlekedni benne annál kevésbé tartozik a kedvenceink közé. Ám ez a két dolog együtt jár, mint azt a szép, de némiképpen ijesztő fotóinkon is látszik.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Bár csütörtök reggel még arról szólak a jelentések, hogy Oroszország - a történelem során először - interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) támadta meg Ukrajnát, mostanra az amerikai forgatókönyv vált valószínűbbé: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy egy Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával támadták Ukrajnát. Az is kiderült, hogy a rakéta indítása előtt harminc perccel Moszkva értesítette Washingtont, bár erre a lépésre a nemzetközi egyezmények szerint (melyekből egyébként a Kreml kilépett) csak ICBM-ek esetén lett volna szükség. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×