Ismét indul, már harmadik alkalommal a fővárosi közösségi költségvetés Budapesten – számolt be az InfoRádiónak az okosvárosért és részvételiségért felelős főpolgármester-helyettes.
"Arra szolgál, hogy a fővárosi városlakók olyan fejlesztési javaslatokat nyújtsanak be, amelyek valamilyen újító ötletet tartalmaznak. Miután az ötleteket benyújtották, a fővárosiak szavazhatnak arról, melyek megvalósulását támogatják" – mondta Kerpel-Fronius Gábor.
Idén is már 16 éves kortól lehet szavazni, egy kis változtatás azonban van.
"Minden évben értékeljük az előző évi közösségi költségvetést, és arra lettünk figyelmesek, hogy fontosak a kifejezetten helyszínhez köthető ötletek. Ezért átalakítottuk a pályázható kategóriák rendszerét, kifejezetten a helyhez köthető programokat támogatjuk" – húzta alá a főpolgármester-helyettes. Például nem olyan javaslatokat várnak, hogy "több fát a Belvárosba", hanem hogy konkrétan hol szeretnének és pontosan mit.
A forrás most is egymilliárd forint, december elejéig lehet ötleteket benyújtani.
Az ötletekkel kapcsolatos további elvárás, hogy ne fenntartási költségre irányuljon valami olyan esetében, amit már létrehoztak, de fogyatékkal élő vagy hajléktalan emberek ellátását lehet javasolni - azt is konkrétan. "Lehetőleg új és újító ötletek beérkezésére számítunk" – tette hozzá.
Kategóriák:
- zöld
- fenntartható
- esélyteremtő
- kulturális
- szociális, emberekkel foglalkozó
- átláthatóság
- nyitott városkormányzás
- közösségiség megélése
- kis, helyi ötletek
Egy-egy tervnek 50 millió forintba kell beleférnie, nagyobb projektek esetében 120 millióba. A pénzt nem adják a pályázók kezébe, a nyertes pályázatokat a főváros valósítja meg.
A Fidesz-KDNP fővárosi képviselőcsoportja szerint a baloldali városvezetésnek Budapest valós problémáinak megoldására kellene fordítania a közösségi költségvetés egymilliárd forintos forrásait, nem pedig "blőd ötletek" megvalósítására.